poster

Светска војна З

World War Z (2013)

акција, авантуристички, хорор, научна фантастика | САД, Обединетото Кралство, Малта
Режисер: Marc Forster

рејтинг: 7.0/10
Оценка на корисникот: 7.78/10
(76 гласови)

СОДРЖИНА

Бред Пит го игра поранешниот иследник на ОН, Џери Лејн, кој патува низ светот, во трка со времето за да спречи пандемија на зомбија, која ги урива војските и владите и се заканува да го уништи и самото човештво.
Еден обичен ден мирот на Џери Лејн (Бред Пит) и неговото семејство е нарушен во еден градски сообраќаен метеж. Поранешниот иследник на ОН, Лејн, чувствува дека тоа не е обичен сообраќаен метеж. Додека полициските хеликоптери летаат на небото, а во близина брзо поминуваат полицајци на мотори, во градот почнува да владее хаос. Нешто предизвикува толпи луѓе меѓусебно дивјачки да се напаѓаат. Тоа е смртоносен вирус, кој се шири преку само едно каснување, претворајќи ги здравите луѓе во нешто непрепознатливо, нешто што не размислува и има насилен карактер. Сосед се врти против сосед. Учтивиот непознат човек одеднаш станува опасен непријател. Потеклото на вирусот не е познато, а бројот на инфицираните расте со експоненцијална брзина. Набргу тоа станува глобална пандемија. Додека инфицираните ги совладуваат светските војски и со голема брзина ги уриваат владите, Лејн е присилен да се врати на својот опасен поранешен живот за да ја обезбеди сигурноста на своето смејство и да поттикне светска потрага по изворот на епидемијата и за начинот да се спречи нејзиното безмилосно ширење.

Слики

Светска војна ЗСветска војна ЗСветска војна ЗСветска војна ЗСветска војна ЗСветска војна ЗСветска војна ЗСветска војна ЗСветска војна ЗСветска војна ЗСветска војна ЗСветска војна З

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Ивица и Марица против злото (2013)

  денес
  image
  Близнаците Ела и Џона тргнуваат во ново, елитно училиште. Таму ќе го запознаат директорот Себастијан, којшто знае многу повеќе за нив отколку тие самите. По...
 • Бекство у зору (2006)

  денес
  image
  РЕСЦУЕ ДАWН нам приповеда истиниту причу о Немцу Дитеру Денглеру који је маштао о томе да постане пилот, да би се коначно пробио до Сједињених америчких држава...
 • Волшебнкот и белата змија (2011)

  денес
  image
  Режисерот на оваа приказна Чинг Сиу-Тунг, својот филм го потпира врз една стара кинеска легенда за еден билкар кој се вљубува во илјадагодишната Бела Змија...
 • Тенет (2020)

  денес
  image
  Џон Давид Вашингтон е главниот протагонист во овој sci-fi акциски спектакл на Кристофер Нолан. Вооружен со само еден збор - Тенет, борејќи се за опстанок за...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.