НОВОСТИ Страница 1

Драмски театар со „Чудесна терапија“ настапи на Охридско лето

• понеделник 15:21

Драмски театар Скопје кој е чест гостин на „Охридско лето“ вчеравечер на фестивалот ја одигра театарската претстава „Чудесна терапија“ од Даниел Глатауер во режија на Димче Николовски.

Онлајн премиера на проектот Театарот во креативни индустрии – дисперзирана драматика во Скопје

• понеделник, 10 август 2020 07:10

Вечерва ќе се одржи онлајн премиера на проектот Театарот во креативните индустрии – дисперзирана драматика во Скопје. На овој културен настан ќе бидат промовирани

Краткиот филм „Налепница“ на Георги Унковски се врати со шест награди од фестивал во Италија

• понеделник, 10 август 2020 07:03

Кратката комедија „Налепница“ („Sticker“) на режисерот Георги Унковски освои шест награди на премиерното издание на „Апулија фестивал“ за краткометражен филм во Италија.

Театар Гостивар со премиера на Охридско лето

• сабота, 08 август 2020 08:22

Во најмладата театарска куќа во Македонија деновиве интензивно се работи на подготовката на нова претстава која премиерата ќе ја има на годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“.

TvProfil mobilna aplikacija – update funkcionalnosti

• петок, 07 август 2020 15:22

Poslušali smo sve vaše komentare, prijedloge i želje za unapređenjem TvProfil mobilne aplikacije te nam je zadovoljstvo obavijestiti vas da je upravo izašao novi update. Update Android i iOS mobilne aplikacije na verziju 5.3.0 donosi brojne novosti i unapređenja te vam ukratko donosimo samo neke od njih. Užitak otkrivanja ostalih ćemo prepustiti vama. 

„Сестрите Прозорови“ ја отвора драмската програма на Охридско лето

• вторник, 04 август 2020 19:00

Претставата „Сестрите Прозорови“, продукција на Народниот театар Јордан Хаџи Константинов-Џинот од Велес утре ќе биде изведена на фестивалот „Охридско лето“ во предворјето на црквата Света Софија, со почеток од 21 часот.

Светска премиера на краткометражниот филм „Вера“ на фестивал во Измир

• петок, 31 јули 2020 17:06

 Краткометражниот филм „Вера“ на Верица Недеска Трајкова ќе ја има својата светска премиера на фестивалот „Балкан Панорама ФФ“, кој ќе се одржи од 15 до 20 октомври годинава во Измир, Турцијa.

Проектот „Патиштата на хероите“ на МНТ доби 395 илјади евра од ЕУ

• петок, 31 јули 2020 13:47

Проектот „Патиштата на хероите“ на Македонскиот народен театар (МНТ) е поддржан од Програмата Креативна Европа, во рамки на повикот за проекти за културна соработка на Западен Балкан со вкупно 395.

Дигитализирано издание на Историја на филмот на Георги Василевски

• среда, 29 јули 2020 14:48

Кинотеката на Северна Македонија деновиве на нејзината интернет страница  го објави дигитализираното издание на Историја на филмот, книга I – Раздобјето на немиот филм (1895-1927), значајно дело од историјата и теоријата на филмот на Георги Василевски, со што ја одбележува, межудругото, и 11-годишнината од неговата смрт.

Агенција за филм: Користењето на логото на Министерството за култура беше за објективно информирање

• вторник, 28 јули 2020 15:06

Користењето на логото на Министерството за култура не е тенденциозно, туку напротив со намера за објективно информирање, со оглед на тоа што документот што се цитира е од оваа институција, (истиот документ е издаден на меморандум и со лого на Министерството за култура), се вели во соопштението кое ПР агенцијата Навигаторс го испрати во име на Агенцијата за филм.

Почеток « 1 2 3 ... 88 89 90 » Крајот

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: polica privatnosti.