НОВОСТИ Страница 1

Филмот „Хомо“ на Игор Иванов – Изи прикажан на отворањето на фестивалот во Варна

• петок, 24 септември 2021 08:01

Во Конгресниот центар во Варна беше отворено 39. издание на Фестивалот на бугарски игран филм „Златна роза“. По официјалната церемонија по првпат пред бугарската публика беше прикажана копродукцијата меѓу Бугарија и Македонија „Само луѓе“ (превод од „Хомо“ – оригиналниот наслов на македонски) на македонскиoт режисер Игор Иванов – Изи.

„Никој не е безбеден, со една реченица се уништуваат луѓе“: Џони Деп повика на отпор

• четврток, 23 септември 2021 13:22

Холивудската ѕвезда Џони Деп го крена гласот против „културата на отфрлање“, предупредувајќи дека феноменот отишол толку далеку што сечиј живот може да биде уништен ако обвинувачот е спремен да ги сврти толпите против него.

Вечерва проекција на „Северен пол“ во МКЦ

• четврток, 23 септември 2021 11:49

По светската премиера во oфицијалната селекција во Кан на најпрестижниот светски филмски фестивал, регионалната премиера во Сараево, италијанската премиера на фестивалот Конкорто во Пјаченца и македонската премиера на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола, денес во МКЦ парк скопската публика ќе може да го види филмот „Северен пол” на Марија Апчевска-Петровска.

Јани-Петери Паси е добитник на „Златна камера 300“ на фестивалот „Браќа Манаки“

• среда, 22 септември 2021 07:53

Кинематограферот Јани-Петери Паси од Финска во чии раце беше камерата за филмот „Купе број 6“ е годинешен добитник на златната „Камера 300“ што ја доделува жирито на ИФФК „Браќа Манаки“.

Насков: Сѐ што се случува во културата нема одек каков што заслужува

• недела, 19 септември 2021 17:31

Краткиот игран филм „Северен пол“ во режија на Марија Апчевска-Петровска, чиј кинематографер е Влатко Самоиловски, вчера ја имаше македонската премиера во рамките на официјалната селекција на кратки играни филмови на 42.

Прво издание на онлајн фестивалот „Театарски европски алтернативи“

• петок, 17 септември 2021 08:06

Повеќе од 70 артисти во различни уметнички области ќе се претстават на првото издание на онлајн интернационалниот алтернативен фестивал „Тетарски европски алтернативи” STURM UND DRANG, што започнува денеска, а ќе трае до 23 септември.

„И покрај се“ - вечерва почнува филмскиот фестивал „Браќа Манаки“

• четврток, 16 септември 2021 07:55

Битола овие денови ќе гледа филм, ќе дише филм, ќе раскажува филм, ќе живее филм, ќе пее филм. Вечерва почнува 42.издание на ИФФК „Браќа Манаки“ со традиционалното доделување на наградите „Златна камера 300 за животно дело“, „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ и проекцијата на филмот „Сестри“ на режисерката Дина Дума.

Скопје филм фестивал класик: Проекција на култната комедија „Кој тоа таму пее"

• среда, 15 септември 2021 08:49

Во летното кино „Мирно лето" (Кинотека), во рамки на „Скопје филм фестивал класик", ќе се одржи проекција на култната комедија на Слободан Шијан од 1980-та година насловена „Кој тоа таму пее".

Почеток « 1 2 3 ... 116 117 118 » Крајот

Извор на новости

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.