poster

Икс-мен почетоци: Вулверин

X-Men Origins: Wolverine (2009)

акција, фантастика | САД, Обединетото Кралство
Режисер: Gavin Hood

рејтинг: 6.6/10
Оценка на корисникот: 8.83/10
(36 гласови)

СОДРЖИНА

ИКС-МЕН ПОЧЕТОЦИ: ВУЛВЕРИН, првото поглавје од приказната за Икс-Мен, го поврзува Вулверин со неколку легенди од светот на Икс-Мен, во епска револуција која ги турка мутантите во борба против моќните сили кои сакаат да ги елиминираат. Хју Џекман ја репризира улогата која го направи супер-ѕвезда, како свирепа машина за убивање која поседува зачудувачки моќи на заздравување, канџи од адамантиум, и примитивен бес познат како незауздан гнев. ИКС-МЕН ПОЧЕТОЦИ: ВУЛВЕРИН останува верен на тонот на франшизата Икс-Мен филмови, одржувајќи го балансот на филмовите помеѓу спектакуларното и реалноста, а во меѓувреме заострувајќи ги емоциите и односите. Овој филм претставува и тим на мутанти, вклучувајќи и неколкумина чие појавување во филмовите долго се очекува. Гледачите ќе го запознаат тимот Икс, тајна воена единица составена само од мутанти. Членовите на единицата се Вулверин; брат му, Виктор Крид, односно Сејбертут, брутално суштество со незамислива моќ; Вејд Вилсон, подоцна познат како Дедпул; еден платен убиец вешт со мечови; Агентот Зиро, експертски трагач и прецизен стрелец; Дух, кој е телепортер, Фред Џеј Дјукс, познат и како Д Блоб, морбидно угоен и супер-силен монструм; и Бредли, кој може да манипулира со електрична енергија. Водач на тимот е Вилјам Страјкер, лик воведен во Икс 2, но сега неговите почетоци и мотиви се целосно истражени, затоа што сложената врска на Страјкер со Вулверин го дефинира поголемиот дел од минатото и иднината на Логан. ИКС-МЕН ПОЧЕТОЦИ: ВУЛВЕРИН, исто така, ја претставува и трагичната романса на Логан со Кејла Силверфокс. Судбината на Кејла го поттикнува Логан да се вклучи во злокобната програма Оружје Икс, таен експеримент кој вреди милијарди долари, во кој Вулверин и други мутанти се клучни играчи. Тука се прикажани и Гамбит, младиот Скот Самерс (подоцна познат како Киклоп), прекрасна млада мутантка по име Ема Фрост, претходно споменатиот Дедпул, кој му пружа на Вулверин врвен предизвик.

Слики

Икс-мен почетоци: ВулверинИкс-мен почетоци: ВулверинИкс-мен почетоци: ВулверинИкс-мен почетоци: ВулверинИкс-мен почетоци: ВулверинИкс-мен почетоци: ВулверинИкс-мен почетоци: ВулверинИкс-мен почетоци: ВулверинИкс-мен почетоци: ВулверинИкс-мен почетоци: Вулверин

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Трипати „Икс" (2002)

  денес
  image
  Вин Дизел е во улога на поранешен екстремен спортист регрутиран да стане таен агент на опасна тајна мисија.
 • Чудесниот Спајдермен (2012)

  денес
  image
  Еден од најпознатите ликови на светот се враќа на големото платно со новото поглавје од филмовите за Спајдермен, „Чудесниот Спајдермен“. Филмот раскажува различна...
 • Одредот на отпишаните (2016)

  денес
  image
  Тие се најлошите негативци собрани во тајна владина агенција. Овој „самоубиствен одред“ добива задача да оди на опасна мисија за уништување на еден таинствен,...
 • Бекство у зору (2006)

  денес
  image
  RESCUE DAWN nam pripoveda istinitu priču o Nemcu Diteru Dengleru koji je maštao o tome da postane pilot, da bi se konačno probio do Sjedinjenih američkih država...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.