СОДРЖИНА

Млад затворски чувар се обидува да разбере еден насилен и несовесен затвореник, и го убедува да ја напише животната приказна. Резултатот е сведочење за злосторство што никој не го очекувал. Поставен во 1930 и заснован на вистинита приказна.
Поставена во 1930-тата и заснована на вистинита приказна, оваа психолошка студија го разгледува Хенри Лесер, чувар во затвор кој бил сведок на бруталното тепање на затвореникот Карл Панзрам кога се обидел да побегне. Лесер се обидува да се спријатели со затвореникот за кого претпоставува дека има интелигенција и дека е непрепознаен од затворот. Тој му дава на Панзрам тетратка и моливи и го охрабрува да пишува дневник. Панзрам одговара со пишување биографија за својот криминален живот – шокантно дело полно со насилство и бруталност, во кое тврди дека е одговорен за 21 убиство, како и за низа оружени грабежи, неколку палежи и за над илјада хомосексуални силувања. На Лесер му е тешко да го поврзе интелигентниот и бистар човек што го гледа секој ден во ќелијата со чудовиштето од записите. Лесер верува дека во Панзрам има човечност што може да се изрази. Панзрам, сепак, не изгледа убеден, неговото насилно однесување продолжува зад решетките...

Слики

Дневникот на еден убиецДневникот на еден убиецДневникот на еден убиецДневникот на еден убиецДневникот на еден убиец

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Потврда (2016)

  понеделник
  image
  Во 1991 година, номинацијата на судијата Кларенс Томас (Вендал Пирс) во Врховниот суд на САД е доведена во прашање кога поранешната колешка Анита Хил (Кери...
 • Силовити (2017)

  понеделник
  image
  Силовити, Мишела Азанависијуса, је повратнички филм овог изузетног француског редитеља. У њему се бави оним што најбоље познаје, а то је истраживање филмског...
 • Боемска Рапсодија (2018)

  понеделник
  image
  „Боемска рапсодија“ ги слави групата „Квин“, нејзината музика и нејзиниот неверојатен пејач Фреди Меркјури. Фреди им пркосеше на стереотипите и конвенциите за да...
 • Песни на мојот живот (2004)

  понеделник
  image
  Музички портрет на американскиот композитор Кол Портер (Кевин Клајн). Филмот замислува како Портер се навраќа на неговото минато како изведувач, со сеќавања кои...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.