poster

Американски гангстер

American Gangster (2007)

биографија, криминалистика, драма, трилер | САД, Обединетото Кралство
Режисер: Ridley Scott
FOX Movies | 03.4.20 | 01:25

рејтинг: 7.8/10
Ocjena korisnika: 8.67/10
(75 glasova)

СОДРЖИНА

Неговата истрага главно е сконцентрирана на огромната хероинска империја изградена од црномурест дилер на дрога (Дензел Вашингтон) кој увезува огромни количества првокласен хероин од Југоисточна Азија за време на Виетнамската војна. Режисерот Ридли Скот стои на чело на напната и смела криминалистичка драма заснована на вистинска приказна.
Никој не го забележува Френк Лукас (добитник на Оскар, Дензел Вашингтон), тивкиот шофер на еден од најголемите криминални босови во градот. Но, кога неговиот шеф ненадејно ќе почине, Френк ја користи шансата да изгради своја империја и да создаде своја верзија од Американскиот сон. Со остроумност и строга деловна етика, тој почнува да владее со трговијата со дрога во градот, преплавувајќи го градот со почист производ по пониска цена. Лукас ги надитрува сите најголеми криминални банди и не само што станува еден од главните двигатели на корупцијата во градот, туку и дел од кругот на чесните граѓани.
Ричи Робертс (добитник на Оскар, Расел Кроу) е отпадник полицаец, доволно блиску до улицата за да ја почувствува промената на власта во нарко-подземјето. И Лукас и Робертс имаат строг етички код што ги дели од нивните колеги, правејќи ги осамени личности на спротиставени страни на законот. Судбините на овие двајца ќе се испреплетат како што наближува нивното меѓусебно соочување, а само еден од нив ќе се искачи на врвот.
Работејќи по одличното сценарио на Стивен Заилијан („Шиндлеровата листа), одликуван со награда од Академијата, режисерот Ридли Скот, одликуван со награда од Академијата стои на чело на напната и смела криминалистичка драма во која има силни изведни од врвни актери.

Слики

Американски гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстерАмерикански гангстер

Осврти


Nema recenzija
ПРЕПОРАКИ
 • Ја, Тоња (2017)

  денес
  image
  Biografska priča o američkoj klizačici Tonji Harding, dobitnici dve olimpijske medalje, koja je učestvovala u najvećem sportskom skandalu u istoriji sporta....
 • Лице со лузна (1983)

  денес
  image
  Ал Пачино игра кубански бегалец која станува голема ѕверка во кокаинското подземје на Мајами, но кој потоа паѓа во сопствената замка и бива убиен.
 • Изненадни напад (2017)

  денес
  image
  Grupa novinara u Vašingtonu istražuje razloge koji stoje iza odluke administracije predsednika Džordža V. Buša da 2003. godine započne napad na Irak. Film je...
 • Хенри: Портрет на сериски убиец (1986)

  денес
  image
  Делумно заснован врз приказната за серискиот убиец Хенри Ли Лукас, филмот ги следи Хенри и цимерот Отис, кого го запознава со убивање на случајно избрани луѓе....
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: polica privatnosti.