рејтинг: 6.2/10
Оценка на корисникот: 7.9/10
(12 гласови)

СОДРЖИНА

Двократниот добитник на „Оскар, Анг Ли ни го прикажува ова неверојатно искуство преку филмот заснован на популарен роман. Филмот е раскажан од гледната точка на 19-годишниот војник Били Лин (дебитантот Џо Алвин), кој заедно со неговите соборци станува херој по една страшна битка во Ирак, па привремено си доаѓа дома за победничка турнеја. Преку ретроспектива што кулминира на спектакуларното полувреме на еден фудбалски натпревар за Денот на благодарноста, филмот ни открива што навистина се случило со водот, спротивставувајќи ја воената реалност со американските перцепции. Во филмот играат и Кристен Стјуарт, Крис Такер, Гарет Хедлунд, како и Вин Дизел и Стив Мартин. Ли, за првпат во филмската историја, ја користеше новата технологија, снимање со ултрависок број на кадри, за да создаде неверојатно дигитално искуство што му помогна да ја драматизира војната на начин што досега не е виден.

Слики

Били Лин: Патот на јунакотБили Лин: Патот на јунакотБили Лин: Патот на јунакотБили Лин: Патот на јунакотБили Лин: Патот на јунакотБили Лин: Патот на јунакотБили Лин: Патот на јунакот

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Три дена за убиство (2014)

  image
  Од перото на генијалниот Лук Бесон, автор на хитовите „Никита“, „Петтиот елемент“, „Такси“ и „96 часа“, доаѓа уште еден напнат хит со одлично профилирани ликови и...
 • Никад не одустај 2 (2011)

  image
  Филм доноси причу о четири борца различитог порекла који заједно тренирају код бивше звезде мешовитих борилачких вештина, а како време пролази, све више схватају...
 • Оловни војници (1991)

  image
  Елитну мушку школу заузимају терористи, али наилазе на отпор. Схватајуќи да им власти не могу помоќи, група несташних и бунтовних дечака одлучи судбину узети у...
 • Крал на борците (2010)

  image
  Изворна акција полна со улични борби. Проблематично момче од поправен дом добива нова шанса да живее во нормален дом, со нормално семејство, но таткото посвојувач...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.