ФИЛМОВИ Страница 1

 • Совршен ден

  сабота

  1.10.22

  22:40

  Совршен ден

  A Perfect Day (2015)

  Во 1995 година, некаде на Балканот, еден тим хуманитарци, предводен од Мамбруо, се справува со неочекувани кризи и со бирократијата во воената зона на единствениот начин што го знаат, со храброст и смисла за хумор.

 • Англискиот пациент

  недела

  2.10.22

  20:00

  Англискиот пациент

  The English Patient (1996)

  Во Втората светска војна, во полска болница во Италија, британски сојузници се грижат за мистериозен странец, кому не му го знаат минатото. Откривањето на мистеријата за неговиот идентитет поттикнува приказна за...

 • Црно злато

  недела

  2.10.22

  21:05

  Црно злато

  Black Gold (2011)

  Во 1930-тите години, двајца завојувани водачи меѓусебно се пресметуваат на Арапскиот Полуостров. Победникот Несиб, емир на Хобеика, му ги поставува условите за мир на својот противник Амар, султан на Салма. Двајцата...

 • Падот на Кандахар

  понеделник

  3.10.22

  03:10

  Падот на Кандахар

  Kandahar Break (2009)

  Во 1999 година, еден британски сапер кој работи за Талибанците во Авганистан, мора да избега од земјата откако ќе биде вплеткан во смртоносна игра на интриги и предавство.

 • Природна светлина

  вторник

  4.10.22

  04:10

  Природна светлина

  Természetes fény (2021)

  Годината е 1943; Иштван Семетка (Ференц Сабо), е едноставен фармер кој служи како каплар во специјалната единица на унгарската армија, сојузници на окупаторските германски сили во поранешниот Советски Сојуз, кои имаат...

 • Најголемата битка

  вторник

  4.10.22

  09:05

  Најголемата битка

  Air Strike (2018)

  Според вистинската приказна, најхрабрата приказна на Втората Светска војна, никогаш претходно раскажана… Во текот на Втората светска војна, во невозможни услови, недостаток на ресурси, оружје и искуство, кинеското...

 • Чин на храброст

  вторник

  4.10.22

  18:10

  Чин на храброст

  Act of Valor (2012)

  Инспириран од вистинскиот настан, „Чин на храброст“ е филм во кој главните улоги ги толкуваат вистински маринци кои се обидуваат да го запрат терористичкиот напад на Америка во трка со времето. Неверојатни акциски...

 • Во името на кралот

  вторник

  4.10.22

  20:15

  Во името на кралот

  In the Name of the King (2007)

  Џејсон Статам го игра Фармер, едноставен човек од Кралството Ехб, чија главна задача е да се грижи за своето семејство. Меѓутоа, кога Кралството ќе го освои Галијан (Реј Лиота), гладен за слава (Реј Лиота), Фармер е...

 • Смртоносен извор

  среда

  5.10.22

  08:40

  Смртоносен извор

  Wicked Spring (2002)

  Во текот на Граѓанската војна во Америка, во 1864 година, три војници на Унијата и три војници на Конфедерацијата ќе се одалечат од своите единици и случајно ќе се најдат. Ноќта ќе ја минат заедно, но утрото пак ќе ги...

 • Тунелски cтаорци

  среда

  5.10.22

  12:10

  Тунелски cтаорци

  Tunnel Rats (2008)

  За време на војната во Виетнам, американски специјалец е испратен да гони и да убие виетнамски војник. Се води борба човек на човек во бескрајните тунели во џунглата во Виетнам.

 • Господин Батињол

  среда

  5.10.22

  12:10

  Господин Батињол

  Monsieur Batignole (2002)

  Година 1942, десјтвото е во окупираниот Париз. Едмонд Батињол, продавач незаинтересиран за политика, живее со својата жена и ќерка во малечок стан веднаш до неговата продавница. Кога неговиот иден зет, германскиот...

 • Историја љубави

  среда

  5.10.22

  18:20

  Историја љубави

  The History of Love (2016)

  Ова љубавна прича прати живот Леа, јеврејског мигранта из Пољске, који се никад није опоравио од губитка његове највеќе љубави, Алме, која је са породицом одбегла у САД у време Другог светског рата. Лео сада живи у...

 • Герника

  среда

  5.10.22

  20:00

  Герника

  Gernika (2016)

  Џејмс Д'Арси, Марија Валверде и Џек Девенпорт играат во оваа воена драма режирана од Колдо Сера. Раскажувајќи ја приказната за градот кој беше безмилосно бомбардиран за време на Шпанската граѓанска војна, филмот го...

 • Небото и Земјата

  среда

  5.10.22

  21:50

  Небото и Земјата

  Heaven & Earth (1993)

  „Небото и Земјата“ ја следи вистинската приказна за девојка од село во Виетнам кој страда за време и после Виетнамската војна. Таа се среќава со американскиот маринец на Стив кој се жени се неа и ја носи во нов живот...

 • Оливер Шерман

  четврток

  6.10.22

  01:50

  Оливер Шерман

  Oliver Sherman (2010)

  Осамениот и изгубен ветеран Оливер Шерман тргнува во потрага по војникот што му го спасил животот за време на војна. Тој војник, Френклин Пејџ, кој веќе одамна има почнато нов живот - има жена, деца и работа во мирно,...

Почеток « 1 2 » Крајот
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.