рејтинг: 6.6/10
Оценка на корисникот: 7/10
(42 гласови)

СОДРЖИНА

Во 1930-тите години, двајца завојувани водачи меѓусебно се пресметуваат на Арапскиот Полуостров. Победникот Несиб, емир на Хобеика, му ги поставува условите за мир на својот противник Амар, султан на Салма. Двајцата мажи се согласуваат дека ниеден од нив нема да полага право на областа Жолт појас. За возврат, Несиб ги посвојува двата сина на Амар, Сале и Ауда, како гаранција против можната инвазија.
По дванаесет години, Сале и Ауда се млади мажи. Воинот Сале сака да избега од својот златен кафез и да се врати во земјата на татко му. Ауда го интересираат само книгите и потрагата по ново знаење. Еден ден, нивниот очув Несиб е посетен од еден Американец од Тексас. Тој на емирот му кажува дека неговата земја е благословена со нафта и му ветува неверојатни богатства. Несиб замислува кралство на бескрајни можности, со патишта, училишта и болници платени со „црното злато“ од под пустинскиот песок. Има само еден проблем. Скапоцената нафта се наоѓа во Жолтиот појас. Со тоа сцената е поставена за епска пресметка кој да ја има контролата на Жолтиот појас, но и на двете кралства и на иднината.

Слики

Црно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно златоЦрно злато

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Падот на црниот јастреб (2001)

  image
  Испраќаат американски војници во Сомалија. Треба да се задржат околу еден час, но тој се претвора во долга и ужасна ноќ на заточеништво во непријателскиот град...
 • Битка за Британија (1969)

  image
  Овој класичен воен филм прикажува како Англија се брани од германските воздушни напади во 1940 г. Лоренс Оливие го игра сер Хју Доудинг, маршалот на...
 • Најголемата битка (2018)

  image
  Според вистинската приказна, најхрабрата приказна на Втората Светска војна, никогаш претходно раскажана… Во текот на Втората светска војна, во невозможни услови,...
 • Легионар (1998)

  image
  Мушкарци Легије странаца никада нису били свеци - они се боре, крваре и умиру заједно. Алан Лефевр није ни слутио, да ќе, након што му гангстер запрети смрќу,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.