СОДРЖИНА

Дач (Арнолд Шварценегер) има код на честа кој нема да го прекрши, дури и кога животот му зависи од тоа. Парадоксално, неговиот код на честа му дава 'рбет за да преживее како воен специјалец, кога го испраќаат на една тајна мисија за спасување на друга група која била испратена за да помогне еден злобен план на Владата на САД во една латино-американска земја. Штом пристигнува таму, тој се среќава со еден стар пријател од војска (Карл Ведерс) кој има навлезено премногу длабоко во добрите дела на ЦИА за вкусот на Дач. Кога тој и неговиот тим одат во џунглата за да ги спасат другите, тие се втурнуваат во фронтална битка со локалните герилци, но тие се повеќе од способни да ги совладаат овие диви борци. Сепак, по не толку долго време, тие сретнуваат знаци дека исто толку способните луѓе кои се испратени да ги спасат, сите биле убиени наеднаш и на невообичаено суров начин. Со оглед на нивната обука, би било невозможно за било кој да ги порази сите овие командоси. Наскоро, луѓето од тимот на Дач ги убиваат еден по еден, додека тие стануваат свесни дека се соочени со нешто злобно, нешто што не е од овој свет, нешто што ги лови за спорт. Зошто? Бидејќи нивните вештини ги прават достојни противници за совршено камуфлираниот предатор. Овој внимателно темпиран акционен филм доби лоши критики од многу филмски критичари, но доволно ја задоволи (најмногу машката) публика, така што во 1990 беше направен и успешен втор дел („Предатор 2“).

Слики

ПредаторПредаторПредаторПредаторПредаторПредаторПредаторПредаторПредатор

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Во потрага по одмазда (2006)

  среда
  image
  Граѓански рат је окончан, али пуковник Морсман Карвер креќе у последњу мисију: да убије Гидеона по сваку цену. Изазван пуцњем и покретан бесом, неуморни прогон их...
 • Чин храбрости (2012)

  среда
  image
  Одред америчких маринаца "фока" креќе у мисију да ослободе киднапованог ЦИА агента, и током задатка, уништавају сложену мрежу терористичких ќелија, које су...
 • Незапирливи (2004)

  среда
  image
  Дин Кејџ е припадник на специјалните единици на американската армија, но ќе се најде во судир со Владата на која некогаш ѝ служел. Кога агентите на тајната служба...
 • Gospodarot na prstenite: Vrakjanjeto na kralot (2003)

  среда
  image
  Во расплетот на епското ремек-дело на Џ.Р.Р. Толкин, „Господар на прстените“, додека војските се собираат за конечната битка што ќе ја одреди судбината на светот,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.