poster

Најголем државен непријател

L'instinct de mort (2008)

акција, биографија, криминалистички, драма, трилер | Франција, Канада, Италија
Режисер: Jean-Francois Richet

рејтинг: 7.5/10
Оценка на корисникот: 8.42/10
(52 гласови)

СОДРЖИНА

Првиот дел од двата дела на филмот заснован врз вистинитата приказна за злогласниот државен непријател на Франција за време на седумдесеттите, Жак Месрин. Тој има водено живот исполнет со грабежи на банки и киднапирања на битни луѓе, и има избегано од затвор два пати, а се вели дека има убиено барем 39 луѓе.
Новиот француски акционен хит со буџет од $80 милиони, во кој глумат ВИНСЕНТ КАСЕЛ, ЖЕРАР ДЕПАРДЈЕ и ОЛИВИЕ ГУРМЕ. Првиот дел од двата дела на биографскиот филм посветен на Жак Месрин (1936-1979) претставува енергична претстава на харизматичниот професионален криминалец кој стана славен во Франција. Покрај неочекуваниот наративен пристап, формативните епизоди од славната кариера на Месрин, доволно добро се вклопуваат за да произведат една фасцинантна целина. Глумата на Винсент Касел, која вклучуваше ставање и губење 18 килограми, за актерот да личи на Месрин во текот на две децении, е совршена во служба на приказната проткаена со акција, насилство и неверојатна смелост. „Најголем државен непријател“: Вториот дел претставува неприкосновен портрет на Месрин, во врвот на неговата кариера во која заличува на Скарфејс, искажувајќи половични политички мотивации и продолжувајќи го своето напнато дејство помеѓу живеењето со полна пареа и катапултирањето кон својата неизбежна судбина. Крвави престрелки, смели бегства - од судница за време на судење, од затвор, од импресивна потера - и егзибиционизам пред јавниот печат, ја покажуваат самоувереноста и ароганцијата на Месрин со неверојатна точност.

Слики

Најголем државен непријателНајголем државен непријателНајголем државен непријателНајголем државен непријателНајголем државен непријателНајголем државен непријателНајголем државен непријател

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Команда за убијање (2016)

  понеделник
  image
  Научно-фантастични трилер смештен је у блиску будуќност, технолошко друштво које суочава људе са убилачким машинама. Насупрот томе, елитна јединица је послата...
 • Скала на агресијата (2012)

  понеделник
  image
  На големиот мафијашки шеф Белаванс ќе му украдат половина милион долари. Тој ќе испрати екипа убијци за да ја пренесат пораката до крадците за кои се сомневаат...
 • Такси 4 (2007)

  понеделник
  image
  Пре изручења Африци где а очекује суѓење, озлоглашени белгијски криминалац поверен је полицији Марсеља на мање од 24 сата. Али лукави преварант убеѓује неспретног...
 • Проект динусаурус (2012)

  понеделник
  image
  Проектот „Диносаурус“ зборува за експедиција за татко и син во Конго, со придружба на екипа за ТВ документарци. Кога сите актери на филмот мистериозно ќе...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.