СОДРЖИНА

Аргентинската мистерија која ја доби наградата „Оскар“, раскажува приказна за пензиониран правен советник кој пишува роман за еден од неговите минати нерешени случаи на убиство, како и за невозвратената љубов од неговата надредена.
Бенџамин Чапаро тукушто се пензионира од долгогодишната работа во кривичен суд. За да го пополни своето слободно време, решава да напише роман врз основа на вистинитата приказна што ја посведочил и играл една од главните улоги во неа. Изгледа дека романот што го пишува е приказна за убиството во Буенос Аирес од 1973, како и за истрагата за наоѓање на извршителот. Но, штом ги отвора вратите на минатото, Чапаро не може повторно да ги затвори. Тоа е така бидејќи турбулентната Аргентина од тие времиња, со сето свое насилство и смрт, се инфилтрира во животите на неговите ликови. Иако Чапаро верува дека во приказната која ја раскажува се работи само за минатото, неговата потрага дава еден суров опис на неговиот моментален живот, што го присилува да се соочи со дилема поврзана со љубовта која му претставувала опсесија предолго време. Реконструкцијата на минатото ќе го повлече длабоко во сопствените чувства, однесувања и одлуки. А ќе излезе дека доаѓањето до вистината не е литературна цел, туку клуч кој ќе му овозможи да ја отвори вратата за да го одживее остатокот од својот живот.

Слики

Тајна во нивните очиТајна во нивните очиТајна во нивните очиТајна во нивните очиТајна во нивните очиТајна во нивните очиТајна во нивните очиТајна во нивните очиТајна во нивните очиТајна во нивните очиТајна во нивните очи

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Зборови (2012)

  image
  Млад писател конечно доживува успех објавувајќи го својот роман. Има само еден проблем - тој не го напишал романот. Принуден е да ја плати цената за кражба на...
 • Клои (2009)

  image
  Кетрин и Дејвид се навидум совршен пар. Таа е лекар, а тој почитуван професор. Тоа е еден среќен брак и имаат талентиран син. Меѓутоа, кога Дејвид задоцнува на...
 • Болницата за умоболни во пустелиjата (2014)

  image
  Филмот е снимен според една од најнапнатите приказни на генијалниот Едгар Алан По. Дејството на морничавиот трилер е сместено во 19. век. Во зафрлената душевна...
 • Ѓавоље створење (1943)

  image
  Прича о браќи близанаца доктора, и када један убије другог, који се враќа из мртвих као вампир, уз помоќ свога помоќника...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.