Terry Rossio

Роденден: 1960

Актерот:

 1. ...
  Self

Сцеарист:

 1. 2. Аладин (1992), филм
  ...
  (screenplay by)
 2. ...
  (based on the characters from "Aladdin" created by
 3. 4. Аладин (1994), серија
  ...
  (characters) (uncredited)
 4. ...
  (characters) (uncredited)
 5. 6. Годзила (1998), филм
  ...
  (story) (credit only)
 6. ...
  (story)
 7. ...
  (screenplay)
 8. 10. Шрек (2001), филм
 9. ...
  (screen story)
 10. ...
  (based on the characters created by) (uncredited)
 11. 14. Шрек 2 (2004), филм
  ...
  (based on the characters created by) (uncredited)
 12. ...
  (story)
 13. 16. Дежа ви (2006), филм
 14. ...
  (story)
 15. ...
  (based on the characters created by) (uncredited)
 16. 21. Шрек 3 (2007), филм
  ...
  (characters) (uncredited)
 17. ...
  (based on the characters created by) (uncredited)
 18. ...
  (based on the characters created by) (uncredited)
 19. ...
  (screenplay)
 20. ...
  (screenplay)
 21. ...
  (based on the movie
 22. ...
  (story by)
 23. ...
  (story by)
 24. ...
  (screenplay by)
 25. ...
  (story by) &

Продуцент:

 1. 1. Шрек (2001), филм
  ...
  co-producer
 2. 2. Дежа ви (2006), филм
  ...
  executive producer
 3. ...
  associate producer
 4. ...
  executive producer
 5. ...
  executive producer
 6. ...
  executive producer

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.