рејтинг: 7.4/10
Оценка на корисникот: 9.09/10
(47 гласови)

СОДРЖИНА

Бесмртниот трансилваниски гроф (Гери Олдман) чекал 400 г. за одново да се роди неговата љубов. Тој ја наоѓа во личноста на викторијанската слугинка (Винона Рајдер), но помеѓу него и неговите страсти стои ловецот на вампири Ентони Хопкинс!
Од добитникот на “Оскар“, режисерот Френсис Форд Копола, ни доаѓа римејкот на класичната и морничава приказна за уништувачки заводливиот трансилваниски принц (Гери Олдман) кој во 19 век патува од Источна Европа во Лондон во потрага по човечка љубов. После векови осаменички живот во неговиот распаднат замок, вкусот на Дракула за луѓето прераснува во страст, извлекувајќи го од самотијата. Кога харизматичниот Дракула ја запознава Мина (Винона Рајдер), млада жена која се појавува како реинкарнација на неговата загубена љубов, тие двајца започнуваат патешествие на романтична страст и хорор. Користејќи “илузионарни“ специјални ефекти и група познати актери, Копола создал свеж и провокативен приказ на оваа приказна, задржувајќи се невообичаено близу до изворниот материјал.

Слики

Дракула на Брам СтокерДракула на Брам СтокерДракула на Брам СтокерДракула на Брам СтокерДракула на Брам СтокерДракула на Брам СтокерДракула на Брам СтокерДракула на Брам СтокерДракула на Брам СтокерДракула на Брам СтокерДракула на Брам СтокерДракула на Брам СтокерSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures Television

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Шест куршуми (2012)

  четврток
  image
  Самсон, бившиот платеник и експерт за киднапирање, ќе биде ангажиран од страна на на мајсторот на боречки вештини Ендрју да му помогне да ја најде ќерката,...
 • Замка (1999)

  четврток
  image
  Кога бесценета слика на Рембрант е украдена во Њујорк, доказите укажуваат на еден вешт крадец кој треба да се соочи со најитриот и заводлив истражител на...
 • Блиц (2011)

  четврток
  image
  Детективот Том Брант добива задача да го спречи серискиот убиец, којшто убива само полицајци. Блиц е убиец што немилосрдно убива цајкани, а што е најлошо, остава...
 • Одбројување (2019)

  денес
  image
  Кога една медицинска сестра симнува апликација која предвидува во кој момент некоја личност ќе умре, ѝ кажува дека има само уште 3 дена живот. Во исто време кога...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.