СОДРЖИНА

Во ова продолжение на класичниот роман на Х. Г. Велс за еден брилијантен но налудничав научник, кој извршува генетски експерименти што спојуваат луѓе со животни и има застрашувачки резултати, д-р Моро го глуми добитникот на наградата „Оскар“, Марлон Брандо, кој овде игра заедно со Вал Килмер.
На еден далечен тропски остров д-р Моро се назначува за владетел над една менажерија од генетски мутанти кои се создаваат во неговата соба на ужасот каде што се извршуваат генетски експерименти. Производот на неговите обиди да создаде „почист“ човечки вид се луѓе-ѕверови, кои го обожаваат Моро како нивен бог и „татко“ и живеат според неговите закони што се спроведуваат преку радиоимпланти во нивните тела и кои можат да им предизвикаат болка и смрт. Среде овој надреален кошмар пристигнува преговарачот на ОН, Едвард Даглас (Дејвид Тевлис), единствениот преживеан од една авионска несреќа. Даглас е доведен на островот на Моро од страна на неговиот налудничав и издрогиран асистент Монтгомери (Вал Килмер) и на крајот станува затвореник. Ужаснат поради монструозните експерименти на докторот и уплашен за својот живот, Даглас бара помош од убавата ќерка на Моро, Аиса (Фаируза Балк), за да избега од островот, но неговите планови се осуетени од Монгомери и од неговите вооружени луѓе-ѕверови. На крајот, суштествата го откриваат постоењето на нивните електронски импланти и ги отстрануваат, создавајќи можност за вооружен бунт, но нивното постепено враќање кон животинското потекло прави бунтот да се претвори во анархија.

Слики

Островот на д-р МороОстровот на д-р МороОстровот на д-р МороОстровот на д-р МороОстровот на д-р МороОстровот на д-р МороОстровот на д-р Моро

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Кери (1976)

  сабота
  image
  Кери је амерички хорор-филм из 1976. у режији Брајана Де Палме, снимљен по роману Стивена Кинга. Филм се сматра једном од најбољих адаптација неког од романа...
 • Погрешно свртување: Почеток (2021)

  недела
  image
  Пријатели ја пешачат патеката Апалачиан кога се соочени со „Почетокот“, заедница на луѓе кои живеат во планините стотици години наназад.
 • Тама (2016)

  недела
  image
  Обитељ се враќа с одмора у Великом кањону, а при повратку схваќају како с излета нису понијели само успомене и сувенире, веќ и нешто пуно мрачније што ќе њихове...
 • Осмиот патник: Ковенант (2017)

  денес
  image
  Сѐ е мирно на вселенскиот брод „Ковенант. Екипажот и останатите 2000 души на бродот се длабоко во хибернациски сон, што го остава синтетичкиот човек Волтер сам да...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.