СОДРЖИНА

Откако го убива членот на ривалската банда, Фред Хејл, Пинки Браун се жени за Роз, единствената личност што може да докаже дека тој стои зад убиството. Сепак, нејзината шефица Ида станува детективка за да открие кој е убиецот.
„Брајтонска карпа“ ги користи класичните елементи на филмскиот жанр „ноар“ и на британските гангстерски филмови за да ја раскаже приказната за Пинки, очаен млад човек, кој по секоја цена сака да се издигне во хиерархијата на организираниот криминал. Кога една млада и многу невина келнерка Роз наидува на докази што го поврзуваат со едно убиство од одмазда, тој ја заведува за да го обезбеди нејзиното молчење. Во филмот играат надежните британски актери Сем Рајли и Андреа Рисеборо во улогите на младата двојка. Ветераните Хелен Мирен и Џон Хурт играат во улогите на двајца пријатели кои се обидуваат да ја спасат Роз од злобните планови на Пинки. Филмот „Брајтонска карпа“ е заснован на култниот роман на Греам Грин од 1939 година, во кој се работи за невиноста и злото, но дејството е приспособено на условите во Британија од 1964 година.

Слики

Брајтонска карпаБрајтонска карпаБрајтонска карпаБрајтонска карпаБрајтонска карпаБрајтонска карпа

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Аура (2005)

  image
  У Буенос Ајресу срамежљиви, епилептични стручњак за препарирање животиња Естебан Еспиноза сања савршену пљачку. Када га супруга напусти, прихвата позив пријатеља...
 • Окрутне улице (1973)

  image
  Цхарлие је доброќудни ситни утеривач дугова за свог утицајног стрица у њујоршком кварту Мала Италија. Најбољи му је пријатељ проблематични Јохннy Боy, који...
 • Касапски кучиња (1992)

  image
  Џо Кабот е искусен криминалец кој собира група крадци за да извршат кражба на дијаманти. Важен дел од неговиот план е крадците да не се познаваат меѓусебе, за...
 • Без трага (2010)

  image
  Етјен наскоро ќе стане шеф на голема индустриска група. Во брак со прекрасната Клеменс, тој е човек кој има се. Кога ќе наиде на Патрик, другар од детството,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.