СОДРЖИНА

Леон е имигрант кој живее повлечен живот и пие само млеко. Но, тој е исто така и врвен професионален убиец. Во неговата зграда живее малата Матилда која има тажен живот со своето семејство. Нејзиниот татко е криминалец кој работи за корумпираниот полицаец Норман Стенсфилд. Единственото нешто што ја прави среќна е нејзиниот помал брат. Наскоро татко ѝ запаѓа во несогласувања со Стенсфилд, а овој со целиот свој тим го убива семејството на Матилда. Таа преживува бидејќи во тоа време е во продавницата, а потоа се засолнува кај соседот Леон. Наскоро Матилда дознава со што се занимава Леон и го моли да се одмазди за смртта на брат ѝ. Леон не знае како да се однесува, зашто никогаш немал ниту пријателски ниту татковски чувства. Се обидува да ја убеди Матилда да се откаже од планот, но залудно. Во исто време, корумпираниот полицаец сака да го отстрани единствениот сведок на убиството.

Слики

ЛеонЛеонFoto: RTL / © 1994 GAUMONT LES FILMS DU DAUPHIN. All rights reserved.Foto: RTL / © 1994 GAUMONT LES FILMS DU DAUPHIN. All rights reserved.Foto: RTL / © 1994 GAUMONT LES FILMS DU DAUPHIN. All rights reserved.Foto: RTL / © 1994 GAUMONT LES FILMS DU DAUPHIN. All rights reserved.Foto: RTL / © 1994 GAUMONT LES FILMS DU DAUPHIN. All rights reserved.Foto: RTL / © 1994 GAUMONT LES FILMS DU DAUPHIN. All rights reserved.Foto: RTL / © 1994 GAUMONT LES FILMS DU DAUPHIN. All rights reserved.Foto: RTL / © 1994 GAUMONT LES FILMS DU DAUPHIN. All rights reserved.Foto: RTL / © 1994 GAUMONT LES FILMS DU DAUPHIN. All rights reserved.ЛеонЛеонЛеонЛеонЛеон

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Скршен човек (2003)

  image
  Откако по филмовите „Брзи и бесни“ и „xXx“ американскиот глумец Вин Дизел станува акциона ѕвезда, можел да избира нови проекти со кои ќе ѝ се претстави на...
 • Искупување (2013)

  image
  „Искупување е приказна за поранешниот специјалец Џои Џонсон, кој се нашол на улица бегајќи од воениот суд и се поврзува со кинеското подземје во Сохо. Меѓутоа, не...
 • Прекидач (2008)

  image
  Проблематични детектив путује у Мемфис да пронаѓе пар серијских убица...
 • Самиот ѓавол (1997)

  image
  Полициски службеник ја открива страшната вистина за својот гостин и неговото крваво минато. Во главните улоги се Бред Пит и Харисон Форд.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.