рејтинг: 8.5/10
Оценка на корисникот: 8.9/10
(279 гласови)

СОДРЖИНА

Кога бестрашниот и почитуван римски генерал Максим (Расел Кроу) е предаден, а неговото семејство е убиено од страна на корумпираниот син на императорот, Комод (Жоакин Феникс), тој доаѓа во Рим како гладијатор за да бара одмазда...
Добитникот на пет „Оскари“, филмот „Гладијатор“, ја оживеа епската приказна, станувајќи една од најценетите и најпопуларни историски драми на деценијата! Расел Кроу доби „Оскар“ за улогата на генералот чие семејство е убиено од страна на еден корумпиран принц (номинираниот за „Оскар“, Жоакин Феникс). Тој тргнува во одмазда поради која се бори пред илјадници Римјани во Колосеумот. Филмот „Гладијатор“ е во режија на познатиот режисер Ридли Скот и во него се оживува славата на древниот Рим, со специјални ефекти кои беа наградени со „Оскар“. Овој филм е модерна класика.

Слики

ГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијаторГладијатор

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Господар на прстените: Дружина на прстените (2001)

  image
  Во првиот дел од епското ремек-дело на Џ.Р.Р. Толкин, „Господар на прстените“, срамежливиот млад хобит по име Фродо Багинс наследува едноставен златен прстен. Тој...
 • Господар на прстените: Двете кули (2002)

  image
  Во вториот дел на трилогијата на Толкин, Фродо Багинс и другите членови на Дружината ја продолжуваат нивната света мисија да го уништат Единствениот прстен, но по...
 • Снежана и ловецот (2012)

  image
  Од продуцентот на „Алиса во Земјата на чудата пристигнува нова визија што ја претвора легендарната приказна во акционо-авантуристички епски филм. Злобната кралица...
 • Бен-Хур (2016)

  image
  Јуда Бен-Хур, принц кој неговиот посвоен брат, официр во Римската војска, лажно го обвинил за предавство, се враќа во татковината после години прогонство на море...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.