СОДРЖИНА

Во Англија од 13-от век, Робин (Расел Кроу) и неговата дружина одметници се соочуваат со корупцијата во локалното село и го предизвикуваат кралството да ја промени рамнотежата на моќта помеѓу кралот и сите негови поданици. И без разлика дали е одметник или херој, еден човек со скромно потекло ќе стане вечен симбол на слободата за неговиот народ.
„Робин Худ“ го прикажува животот на еден стрелачки експерт, кој претходно бил заинтересиран само за својот интерес при неговата служба во армијата на кралот Ричард I против Французите. По смртта на Ричард, Робин патува во Нотингем, град кој трпи поради корупцијата на деспотскиот шериф и поради огромните даноци. Таму тој се вљубува во енергичната вдовица леди Мерион (Кејт Бланшет), жена која е скептична околу идентитетот и мотивите на овој крстоносец од шумата. Надевајќи се дека ќе ја добие раката на Мерион и дека ќе го спаси селото, Робин собира дружина чии смртоносни платенички вештини се големи колку и нејзиниот апетит за животот.
Бидејќи нивната земја е ослабена поради децениите поминати во војна и поради неефикасното владеење на новиот крал, како и поради слабоста од внатрешни немири и напади однадвор, Робин и неговите луѓе се подготвуваат за сè поголеми авантури. Овој необичен херој и неговите сојузници имаат мисија да ја заштитат својата земја од крвава граѓанска војна, како и повторно да ја вратат славата на Англија.

Слики

Робин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин Худ

Осврти


Nema recenzija
ПРЕПОРАКИ
 • ФАТИ ГО КАРТЕР (2000)

  денес
  image
  Пред многу години, Џек Картер го напуштил својот дом во Сијетл за да работите како собирач на долгови за мафијата во едно казино во Вегас. Се враќа да го закопа...
 • Ученикот на волшебникот (2010)

  денес
  image
  Продуцентот на „Волт Дизни Стјудиос“, Џери Брукхајмер и режисерот, Џон Туртелтауб, тимот зад проектот „Национално богатство“, го претставува „Чиракот на...
 • xXx (2002)

  денес
  image
  U ovom visokooktanskom špijunskom filmu prepunom uzbudljive akcije pojavljuje se Vin Dizel kao bivši sportista ekstremnih sportova Ksander “XXX” Kejdž, poznat po...
 • Последњи круг у Монци (1989)

  денес
  image
  Priča o autsajderu koji je sedam godina proveo u zatvoru zbog pljačke. Večiti pobunjenik, nezadovoljan sistemom i ljudima koji ga okružuju, želi da uspostavi put...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: polica privatnosti.