СОДРЖИНА

Во Англија од 13-от век, Робин (Расел Кроу) и неговата дружина одметници се соочуваат со корупцијата во локалното село и го предизвикуваат кралството да ја промени рамнотежата на моќта помеѓу кралот и сите негови поданици. И без разлика дали е одметник или херој, еден човек со скромно потекло ќе стане вечен симбол на слободата за неговиот народ.
„Робин Худ“ го прикажува животот на еден стрелачки експерт, кој претходно бил заинтересиран само за својот интерес при неговата служба во армијата на кралот Ричард I против Французите. По смртта на Ричард, Робин патува во Нотингем, град кој трпи поради корупцијата на деспотскиот шериф и поради огромните даноци. Таму тој се вљубува во енергичната вдовица леди Мерион (Кејт Бланшет), жена која е скептична околу идентитетот и мотивите на овој крстоносец од шумата. Надевајќи се дека ќе ја добие раката на Мерион и дека ќе го спаси селото, Робин собира дружина чии смртоносни платенички вештини се големи колку и нејзиниот апетит за животот.
Бидејќи нивната земја е ослабена поради децениите поминати во војна и поради неефикасното владеење на новиот крал, како и поради слабоста од внатрешни немири и напади однадвор, Робин и неговите луѓе се подготвуваат за сè поголеми авантури. Овој необичен херој и неговите сојузници имаат мисија да ја заштитат својата земја од крвава граѓанска војна, како и повторно да ја вратат славата на Англија.

Слики

Робин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудNBCUРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудРобин ХудNBCUNBCUNBCUNBCU

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Другачија 2 (2015)

  понеделник
  image
  Након што је открила да не припада ни једној фракцији, Беатрис Прајор мора да изабере свој даљи живот. Растрзана измеѓу друштвених правила и сопственог пута којег...
 • Тунелски cтаорци (2008)

  понеделник
  image
  За време на војната во Виетнам, американски специјалец е испратен да гони и да убие виетнамски војник. Се води борба човек на човек во бескрајните тунели во...
 • Џуманџи: Добредојдовте во џунглата (2017)

  понеделник
  image
  Четворица тинејџери откриваат мистериозна видеоигра од 90-тите и се повлечени во виртуелна џунгла кога се обидуваат да ја играат. Трансформирана во разни ликови...
 • Умиремо млади (2019)

  понеделник
  image
  Лукас дилује за једну такву банду, али је одлучан у томе да његов 10-годишњи брат нипошто не крене његовим путем, али то је лакше замислити него спровести у дело....
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.