poster

Воениот коњ

War Horse (2011)

Режисер: Steven Spielberg
RTL Zwei | 18.5.24 | 23:25

рејтинг: 7.2/10
Оценка на корисникот: 8.5/10
(81 глас)

Содржина

Од режисерот Стивен Спилберг пристигнува филмот „Воениот коњ“, кој е епска авантура наменета за публика од сите возрасти. Филмот се одвива во рурална Англија и во Европа за време на Првата светска војна. „Воениот коњ“ започнува со неверојатното пријателство меѓу еден коњ по име Џои и еден млад маж по име Алберт, кој го скротува и го тренира. Кога тие присилно се разделени, филмот го прикажува неверојатното патување на коњот низ војната, менувајќи ги и инспирирајќи ги животите на сите оние што ги среќава, британската коњица, германските војници и еден француски фармер и неговата внука, пред приказната да постигне емоционален климакс во срцето на „ничија земја“. Првата светска војна се искусува преку патувањето на овој коњ, кое претставува одисеја на радост и тага, на страсно пријателство и многу авантура.

Слики

Воениот коњВоениот коњВоениот коњВоениот коњВоениот коњВоениот коњВоениот коњВоениот коњВоениот коњВоениот коњВоениот коњВоениот коњВоениот коњВоениот коњ

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Црно Злато (2011)

  image
  По дванаесет години, Сале и Ауда се млади мажи. Воинот Сале сака да избега од својот златен кафез и да се врати во земјата на татко му. Ауда го интересираат само...
 • Ветување (2016)

  image
  Дејството на филмот се одвива во последните денови на Османлиското Царство и го следи љубовниот триаголник помеѓу младиот студент на медицина Микаел, убавата и...
 • Минхен (2005)

  image
  Во 1972 година целиот свет виде кога 11 спортисти од Изреал беа убиени на Олимписките игри во Минхен. Филмот е интернационален и опфаќа 14 европски и...
 • Терминал (2004)

  image
  Патникот Виктор Наворски кој потекнува од една мала источноевропска земја пристигнува на аеродромот во Њујорк. Непосредно по слетувањето, од аеродромскиот...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.