Филмови Страница 1

 • Црно Злато

  среда

  19.6.24

  21:46

  Црно Злато

  Black Gold (2011)

  По дванаесет години, Сале и Ауда се млади мажи. Воинот Сале сака да избега од својот златен кафез и да се врати во земјата на татко му. Ауда го интересираат само книгите и потрагата по ново знаење. Еден ден, нивниот...

 • Професорот и лудакот

  среда

  19.6.24

  23:05

  Професорот и лудакот

  The Professor and the Madman (2019)

  Професор Џејмс Мари започнува акција за собирање на зборови за првото издание на Оксфордскиот англиски јазик во средината на 19. век. На неговата адреса набрзо пристигнуваат преку десет илјади зборови од пациент на...

 • Забрането за кучиња и Италијанци

  среда

  19.6.24

  23:20

  Забрането за кучиња и Италијанци

  No Dogs or Italians Allowed (2022)

  Почеток на 20. век - Угетера, Северна Италија, селото на семејството Угето. Животот во регионот станува многу тежок и Угетови сонуваат за подобар живот во странство. Легендата вели дека Луиџи Угето ги преминал Алпите...

 • Ситни прашинки

  четврток

  20.6.24

  02:01

  Ситни прашинки

  Little Ashes (2008)

  Во студентски дом ќе се сретнат сликарот Салвадор Дали и поетот Федерико Гарсија Лорка. Набрзо ќе им се придружи и режисерот Луис Буњел. Тројцата пријатели ќе остават трага во Мадрид, но ќе остварат и длабок меѓусебен...

 • Воскреснат

  четврток

  20.6.24

  05:15

  Воскреснат

  Risen (2016)

  Овој филм е според епската библиска приказна за Воскресението, раскажана низ призмата на еден неверник. Клавиј (Џозеф Фајнс) е моќен римски воен трибун кој заедно со неговиот помошник Луциј (Том Фелтон) добиваат...

 • Црно Злато

  четврток

  20.6.24

  10:35

  Црно Злато

  Black Gold (2011)

  По дванаесет години, Сале и Ауда се млади мажи. Воинот Сале сака да избега од својот златен кафез и да се врати во земјата на татко му. Ауда го интересираат само книгите и потрагата по ново знаење. Еден ден, нивниот...

 • Фантомска нишка

  четврток

  20.6.24

  10:42

  Фантомска нишка

  Phantom Thread (2017)

  Рејнолдс Вудкок е познат кројач чиј педантен живот е нарушен од една млада жена со силна волја, Алма, која станува негова муза и љубовница.

 • Господин Пибоди и Шерман

  четврток

  20.6.24

  10:45

  Господин Пибоди и Шерман

  Mr. Peabody and Sherman (2014)

  Најпаметното куче на светот, г. Пибоди и неговиот немирен син Шерман ја користат својата временска машина за да одат на урнебесни авантури. Но, кога Шерман ја зема машината за да ја импресионира својата пријателка...

 • Бунт

  четврток

  20.6.24

  16:08

  Бунт

  Riot (2018)

  „Бунт“ го прикажува движењето за правата на хомосексуалците во 1970-тите во Австралија и посветените луѓе кои го прифатија славењето на различноста.

 • Далиленд

  четврток

  20.6.24

  17:21

  Далиленд

  Daliland (2022)

  Во целосна спротивност со популарната сцена во Њујорк од 1970-тите, серија „флешбекови“ ја следат приказната за интензивната млада љубов на Дали и Гала. Преку романтичен објектив, обоен од неговиот копнеж по...

 • Триумф на духот

  четврток

  20.6.24

  22:30

  Триумф на духот

  Triumph of the Spirit (1989)

  Во оваа моќна вистинска приказна, боксерот Саламо Аруч е интерниран во нацистичкиот логор на смртта Аушвиц со своето семејство и пријателите. За забава на неговите заробувачи, Саламо е принуден да боксува со своите...

 • Лоре

  петок

  21.6.24

  00:30

  Лоре

  Lore (2012)

  Ќеркатаа нацисти, уапсени од сојузничките сили, патува низ Германија со четирите браќа и сестри, во надеж дека ќе стигнат до баба им, по патот сретнувајќи еден млад еврејски бегалец, кој можеби е нивната единствена...

 • Коко пред Шанел

  петок

  21.6.24

  05:45

  Коко пред Шанел

  Coco avant Chanel (2009)

  Приказна за животниот пат на Коко Шанел, од нејзиниот почеток до вртоглавиот блесок во светот на модата. Девојче од централна Франција која со сестрата живее во едно сиропиталиште и секоја недела залудно очекува да се...

 • Далиленд

  петок

  21.6.24

  08:35

  Далиленд

  Daliland (2022)

  Во целосна спротивност со популарната сцена во Њујорк од 1970-тите, серија „флешбекови“ ја следат приказната за интензивната млада љубов на Дали и Гала. Преку романтичен објектив, обоен од неговиот копнеж по...

 • Тоа е мојот маж

  петок

  21.6.24

  17:30

  Тоа е мојот маж

  C'est mon homme (2022)

  1916. Жилиен Делоне е пријавен за исчезнат во акција за време на Големата војна. Неговата сопруга Жули одбива да верува дека е мртов. 1919. Кога во печатот се појавува фотографија од скитник без сеќавања, Жули веднаш...

Почеток « 1 2 3 4 » Крајот
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.