poster

Патот назад

The Way Back (2010)

авантуристички, драма, историски | САД, Обединетите Арапски Емирати, Полска, Индија
Режисер: Peter Weir
CineStar TV2 | 5.6.22 | 14:10

рејтинг: 7.3/10
Оценка на корисникот: 8.84/10
(115 гласови)

СОДРЖИНА

Во 1939 год., полскиот војник Јануш (Џим Старгес) е обвинет за шпионажа од страна на Советскиот Сојуз. Јануш одбива да ја признае вината. Неговата сопруга која е измачувана, ја носат во собата и ја присилуваат да даде изјава со која го осудува Јануш. Јануш е осуден на 20 години во гулаг.
Во кампот во Сибир, Јануш ги запознава г. Смит (Ед Херис), американски инженер на метро системи, актерот по име Кабаров (Марк Стронг), Валка (Колин Фарел), закоравен руски криминалец, Томаш, уметник и готвачот во групата, Казик, Полјак кој пати од ноќно слепило, латвискиот свештеник Вос и Зоран, југословенскиот сметководител. Кабаров му се доверува на Јануш дека има план за бегство. Кабаров ја предлага рутата на југ до Монголија, преминувајќи го Бајкалското Езеро. Откако е осуден да работи во рудниците, Јануш решава да го примени планот за бегство при што ќе му помогне големата снежна бура. Смит, Валка, Зоран, Вос, Томаш и Казик бегаат со него.
Тие сега се слободни, но и нивната смрт е речиси гарантирана бидејќи шансата да се помине опасната патека која ги води до безбедност е речиси без шанси за успех, а теренот кој мораат да го поминат е премногу суров. На нивниот пат тие се соочуваат со снежна бура, комарци, глад, пустина, песочни бури, жед, а по пат им се придружува и Ирена (Саоирс Ронан), тинејџерката од Полска која исто така е бегалка. Тие одат 6500 км преку сибирската граница, низ Монголија, преку пустината Гоби, Тибет и конечно преку Хималаите, до слободата во Индија

Слики

Патот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назадПатот назад

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Само море зна (2018)

  сабота
  image
  Оскаровци Рејчел Вајс и Колин Ферт у истинитој причи Доналда Кроухерста чији је покушај опловљавања света једрилицом једна од највеќих мистерија у историји. Филм...
 • Островот на шепотењата (2007)

  сабота
  image
  Четиринаесетгодишната Сем Далтон одлучува да го спаси својот единствен дом - уништениот и правлив ранч наречен Римска принцеза. Сем пишува до еден свој далечен...
 • Робинзон Крусо (1997)

  сабота
  image
  Робинзон Крусо е единствениот преживеан во една поморска несреќа, па сам мора да се снаоѓа на еден ненаселен тропски остров. Наскоро открива дека едно локално...
 • Автостоперски водич за галаксијата (2005)

  сабота
  image
  Само неколку секунди пред Земјата да биде уништена од една вонземска градежна компанија, Артур Дент ја напушта планетата со својот пријател, Форд Префект,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.