СОДРЖИНА

Филм според третата мисија за слетување на Месечината. Овој филм ги прикажува проблемите на екипажот на „Аполо 13“, на контролорите на мисијата и на семејствата, откако една речиси кобна несреќа го оштетува вселенското возило.
„Хјустон, имаме проблем“. Овие зборови станаа бесмртни при напнатите денови од кризата на мисијата за слетување на Месечината, „Аполо 13“, во 1970 година, настани кои се реконструираат во оваа епска историска драма од Рон Хауард. Астронаутот Џим Ловел (Том Хенкс) ги води пилотот на командниот модул, Џек Свигерт (Кевин Бејкон) и возачот на месечевиот модул, Фред Хејз (Бил Пакстон) на тоа што е насловено како трета мисија за слетување на Месечината, организирана од НАСА. До половината пат на леталото сѐ оди како подмачкано, а потоа експлозијата на еден резервоар за кислород се заканува да ги прекине кислородот и струјата за екипажот. Додека храбрите астронаути се соочуваат со дилемата дали ќе се задушат или ќе замрзнат до смрт, Метингли и водачот на контролата на мисијата, Џин Кранц (Ед Херис), се борат да најдат начин да го вратат екипажот дома, знаејќи дека астронаутите веројатно се соочуваат со смртна опасност кога оштетениот брод повторно ќе влезе во атмосферата на Земјата.

Слики

Аполо 13Аполо 13Аполо 13Аполо 13Аполо 13NBC UniversalNBC UniversalNBC UniversalNBC Universal

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Случајна преступница (2018)

  денес
  image
  Леире (Марибел Вердú), добростојеќа, разведена и помало смушена домаќица, мора да се суочи са ситуацијом за коју не можете да се припремите: њен син, тинејџер с...
 • Ејс Вентура: Повик на природата (1995)

  денес
  image
  Ејс Вентура, детективот за миленичиња, се враќа од духовно патување за да го испита исчезнувањето на редок бел лилјак, светото животно на едно племе во Африка.
 • Вештерки (2020)

  денес
  image
  Во Алабама во 1960-тите, едно афроамериканско сираче се соочува со конференција на злобни вештерки додека живее во хотел со баба му. Храбриот и комичен судир се...
 • Амелие у бијегу (2017)

  денес
  image
  Тринаестогодишња Амелие за себе мисли да је чврста цура из велеграда и врло вјеројатно је најтврдоглавија дјевојка у цијелом Берлину. Она никоме не дозвољава да...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.