poster

Филаделфија

Philadelphia (1993)

драма | САД
Режисер: Jonathan Demme
TV1000 Balkan | денес | 04:15

рејтинг: 7.7/10
Оценка на корисникот: 8.45/10
(20 гласови)

СОДРЖИНА

Во филмот играат Том Хенкс и Дензел Вашингтон како двајца адвокати кои ги здружуваат силите да тужат престижна правна фирма за дискриминација на СИДА. Нивната храброст ги надминува предрасудите и корумпираноста на нивните моќни противници.
Добитник на две статуетки „Оскар“ од пет номинации, „Филаделфија“ на Џонатан Деми, во главна улога го прикажува Том Хенкс како надежен адвокат, Ендру Бекет, кој тукушто е отпуштен од неговата престижна правна фирма. Ендру вели дека е отпуштен заради тоа што има СИДА, и се подготвува да го тужи поранешниот работодавец. Но неговата стара фирма е толку моќна што нема адвокат во Филаделфија кој сака да преземе нешто, сè додека Ендру во очај му приоѓа на хомофобичниот прогонител на амбулантни возила Џо Милер (Дензел Вашингтон), кому му требаат пари и изложеност. За Ендру битката е јасна: тој се бори за својата репутација, за животот и за правдата. Но Џо, одвоен од Ендру со длабока социјална и културна клисура, има поинаква мака додека се соочува со сопствениот страв и со предрасудите за хомосексуалците.

Слики

ФиладелфијаФиладелфијаФиладелфијаФиладелфијаФиладелфијаФиладелфијаФиладелфијаФиладелфијаSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures Television

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Енклава (Enclave) (2015)

  денес
  image
  Остварење које је имало светску премијеру на 43. ФЕСТ-у, приповеда о српској заједници која је остала да живи на Косову у енклавама. Тема није из новина - рушење...
 • Елегија (2008)

  денес
  image
  Дејвид Кепеш (сер Бен Кингсли) је мета авантуристички настројених студенткиња, али ниједну од њих не пушта сувише близу. Када лепа Консуела Кастиљо (Пенелопе...
 • Njeriu i mirë (1983)

  денес
  image
 • Open Marriage (2017)

  денес
  image
  To save their struggling marriage, Becca and Ron reluctantly agree to an open relationship with their friends Mindy and Max. Though their passion is rekindled,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.