Темелена на познатата книга на Џозеф Хелер, „Квака 22“ дава приказ на војната и нејзината апсурдност преку приказната на Јосаријан, авионски бомбаш во Втората светска војна, и неговиот надреден офицер, лудиот полковник Кечкарт.
Темелена на позната книга на Џозеф Хелер под истото име, „Квака 22“ е приказна за неспоредливиот и лукав Јосаријан (Кристофер Абот), авионски бомбаш во Втората светска војна, кој станува бесен бидејќи илјадници луѓе кои никогаш не ги сретнал сакаат да го убијат. Но неговиот вистински проблем не е непријателот, туку неговата војска, која го зголемува бројот на мисиите што војниците мора да ги извршат за да ја завршат службата. Доколку Јосаријан направи каков било обид да ги избегне неговите воени задачи, тој ќе ја прекрши Квака 22, неверојатно апсурдно бирократско правило, кое посочува дека грижата за сопствената сигурност при соочување со вистинска опасност е процес на рационален ум; човекот ќе биде сметан за луд доколку по своја волја продолжи со опасни борбени мисии, а барањето да биде тргнат од должност е доказ за разумност и затоа го прави неподобен за ослободување од должност.

Беше на каналите:

Cinemax  HBO3  HBO  

ПРЕПОРАКИ
 • Добри девојки (2018)

  сабота
  image
  Три очајне мајке из предграѓа схватају да их добро понашање никад није нигде довело. Зато одлучују да опљачкају супермаркет како би дошле до додатног новца за...
 • Два и по мушкарца (2003)

  сабота
  image
  Цхарлие (Цхарлие Схеен) и Алан Харпер (Јон Црyер) су два брата који се, унаточ томе што су потпуне супротности, ипак на крају добро слажу. Мало је тога што им је...
 • Ридицулоуснесс (2011)

  сабота
  image
  Водитељ емисије "Ридицулоуснесс", Роб Дирдек, проналази најсмешније аматерске видео снимке на интернету и од њих прави занимљиве и смешне емисије за сва времена....
 • Школа рока (2016)

  сабота
  image
  Down and out rock star Dewey Finn gets fired from his band, and he faces a mountain of debts and depression. He takes a job as a 4th grade substitute teacher at...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.