СОДРЖИНА

Капетан Алфред Драјфус, еден од малубројните Евреи - членови на генералштабот на Француската армија, неправедно е осуден во 1894 година, под сомнение дека бил шпион за Германија. Францускиот офицер, Жорж Пикар, ги ризикува својата кариера и живот, борејќи се цела деценија за да ја обелодени вистината и да го ослободи осудениот Драјфус од ужасниот затвор на Ѓаволскиот остров. Разоткривање на криминалното однесување во кое биле вмешани речиси сите од генералштабот, а поддржано од најголемиот дел од политичкиот естаблишмент, ја потресе француската држава до темел.

Слики

Офицер и шпионОфицер и шпион

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Gracka (1984)

  image
 • Амбасадорот во Берн (2014)

  image
  Фиктивен приказ на нападот на унгарската амбасада во Бем во 1958 година. Филмот е врз основа на вистинита приказна за настаните по унгарската револуција во 1956...
 • 13 дена (2000)

  image
  Политички трилер за најнапнатиот момент во Студената војна - 13-дневната кубанска ракетна криза во 1962 година. На 13 октомври 1962 година, американските шпионски...
 • Марк Фелт: Човек који је срушио Белу куќу (2017)

  image
  Лијам Нисон и Дајана Лејн у филму о највеќој афери у америчкој историји. Ово је прича о Марку Фелту, који је деловао под именом "Дубоко грло". У америчкој...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.