рејтинг: 7.1/10
Оценка на корисникот: 8.19/10
(80 гласови)

СОДРЖИНА

Во екот на Втората светска војна, група германски офицери смислува завера за атентат врз Хитлер и преземање контрола врз воената команда, со цел да се заврши војната. Операцијата има шифрирано име „Операција Валкира“, според планот за вонредна состојба кој е наменет во случај на револт против нацистичката влада. Овој план е изменет од страна на оние кои ја коваат заверата за да се обезбеди успех, но поради различни причини, заверата пропаѓа при нејзиното извршување на 20 јули, 1944. Лицата вмешани во потесниот круг на заверата се стрелани по исценирано судење, или осудени на смрт, набргу по тоа.

Слики

Операција ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација ВалкираОперација Валкира

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Misioni përtej detit (1988)

  сабота
  image
 • Незаведени (2017)

  сабота
  image
  Компилација на четири приказни за дилемите низ кои поминуваат луѓето без документи при своите патувања. Секоја приказна прикажува различен стадиум од патувањата...
 • Далеку од неа (2006)

  сабота
  image
  Грент и Фиона се во брак 50 години, а иако бракот им изгледа идиличен, не било отсекогаш така. Наскоро сфаќаат дека Фиона боледува од алцхајмерова болест и...
 • 13. јул (1982)

  сабота
  image
  После капитулације Југословенске војске у априлу 1941, Краљевина Италија, иако је претходно поражена, заузима Црну Гору и поставља своју марионетску владу....
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.