рејтинг: 5.5/10
Ocjena korisnika: 6.72/10
(64 glasa)

СОДРЖИНА

Во овој современ римејк на научно фантастичната класика од 1951, една позната научничка се наоѓа себеси соочена со еден вонземјанин по име Клаату, кој патува низ универзумот за да предупреди за една глобална криза која претстои.
Во ДЕНОТ КОГА ЗЕМЈАТА ЗАСТАНА, современиот римејк на научно-фантастичната класика од 1951, познатата научничка, д-р Хелен Бенсон (Џенифер Конели) се наоѓа себеси соочена со еден вонземјанин по име Клаату, кој патува низ универзумот за да предупреди за една глобална криза која претстои. Кога силите кои се надвор од контролата на Хелен го третираат вонземјанинот како непријател и го одбиваат неговото барање да им се обрати на светските лидери, таа и нејзиниот отуѓен посинок, Џејкоб (Џејден Смит) набргу ги откриваат смртоносните компликации од тврдењата на Клаату дека тој е „пријател на Земјата“. Сега, Хелен мора да најде начин да го убеди суштеството кое е испратено да нѐ уништи, дека човештвото вреди да биде спасено – но, можеби е предоцна. Процесот е започнат. Човештвото долго време е фасцинирано од можноста за живот надвор од Земјата. Научно-фантастичната литература и филмови служеа не само за забава, туку и за обраќање кон нашите прашања, надежи и стравови за вонземскиот живот. Таквите шпекулации ја маѓепсаа нашата колективна имагинација и го инспирираа развојот на нови технологии за истражување на најоддалечените делови на нашиот универзум и многу реалната можност дека не сме сами.

Слики

Денот кога Земјата застанаДенот кога Земјата застанаДенот кога Земјата застанаДенот кога Земјата застанаДенот кога Земјата застанаДенот кога Земјата застанаДенот кога Земјата застана

Осврти


Nema recenzija
ПРЕПОРАКИ
 • Квар (1978)

  денес
  image
  Novinar živi uhodanim građanskim životom, u braku sa ženom iz ugledne porodice. Međutim, ređaju se sukobi sa sefom na radnom mestu, brak se klima, a spoljna...
 • Во заробеништво (2019)

  денес
  image
  Земјата е окупирана од странски освојувачи речиси 10 години. Официјално, криминалот повеќе не постои, невработеноста е на историски најниско ниво и сиромаштијата...
 • Битка за В-1 (1958)

  денес
  image
  Priča o grupi pripadnika poljskog pokreta otpora koja je 1943. godine otkrila pojedinosti o proizvodnji "leteće bombe" - nemačke bespilotne letilice V-1 u...
 • Медуза (2007)

  денес
  image
  Приказна за три жени во современиот Тел Авив, чии што животи се испреплетуваат. Батја, келнерка по свадби, ќе најде немо дете во морето. Керен, невестата на чија...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: polica privatnosti.