Содржина

Пред крајот на Втората светска војна, Индијанецот Џими Пикард кој се борел во Франција, станува пациент во една психијатриска воена болница во која се лекуваат поранешни војници. Подолг период Џими има јаки главоболки поради кои губи контакт со реалниот свет, дури понекогаш и не гледа и не слуша ништо.
Кога неговиот лекар не успева да ја најде причината за неговиот проблем, последна надеж му е францускиот антрополог и психоаналитичар Жорж Деверо, кој се специјализирал за културата на Индијанците.
Уште на првата средба меѓу нив се воспоставува врска која се базира на почитување и доверба. За време на терапијата Џими се повеќе „се отвора” и соработува. Тој се потсетува на своите соништа и ги открива длабоко потиснатите спомени. Иако по природа е срамежлив и не ги знае тајните на психоаналитичките методи, Џими и се препушта на терапијата и му дозволува на Деверо да го води неговото лекување.
По прикажувањето на филмот првите критики биле многу позитивни и го издвоиле филмот како главен фаворит за Златна палма на Филмскиот фестивал во Кан во 2013, како и номинации за наградата Цезар во 2014 во категоријата за најдобра режија, сценарио и најдобар филм.

Слики

Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.Џими П.

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Клуб на милионери (2018)

  image
  Под водство на својот колега Џо Хант (А. Елгорт), група момчиња од добро ситуирани семејства во Лос Анџелес во 1980-тите, смислува план како набрзина да се...
 • Совршен ден (2015)

  image
  Во 1995 година, некаде на Балканот, еден тим хуманитарци, предводен од Мамбруо, се справува со неочекувани кризи и со бирократијата во воената зона на...
 • Тајните на петтиот сталеж (2013)

  image
  Филмот ја следи приказната за Викиликс и за Даниел Берг (Даниел Брул) и Џулијан Асанж (Бенедикт Камбербеч). Контроверзна приказна за почетоците на Викиликс со...
 • Игра на кодови (2014)

  image
  Филмот е снимен според вистинитата приказна за Алан Туринг, брилијантен британски математичар и информатичар, кој за време на Втората светска војна успеа да го...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.