СОДРЖИНА

Рударско село во лапонските тундри станува средиште на тензии меѓу пастирите на елени и рударите. Рупи, цврст млад рудар, тајно е вљубен во Рита, жената на својот пријател, која му паднала во око и на сопственикот на рудникот...
„Последните“ е нордиски вестерн кој се одвива во нескротените тундри во Лапонија. Главниот лик е младиот рудар Рупи, кој се надева дека ќе собере доволно пари преку ископувањето на тундрата за да може еднаш засекогаш да се ослободи од задушувачката прашина во рударското село. Но работата сопира бидејќи татко му на Рупи, кој е пастир на елени, одбива да го продаде своето земјиште. За да биде покомпликувано, манипулативниот сопственик на рудникот ѝ фрлил око на жената на пријателот на Рупи, жената во која и самиот Рупи е тајно вљубен. Кога животот во рударското село станува сѐ поопасен ден по ден, Рупи мора да одлучи каде и кон кого припаѓа. Дали тоа е исконската тундра на неговите предци или ладниот терен на личните интереси?

Слики

ПоследнитеПоследнитеПоследнитеПоследнитеПоследнитеПоследните

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Тражеќи Еимисх (2012)

  image
  Овај филм је прије свега љубавна прича. Све почиње кад се Еимисх посваѓа с Луцасом јер жели да њихова веза напредује, а он није за то. Еимисх одлази од куќе, а...
 • Газија (1981)

  image
  Филм раѓен према мотивима приче Иве Андриќа “Пут Алије Ѓерзелеза“. Средином XВИИИ века границе Отоманске импрерије биле су озбиљно угрозене. Онима који су својим...
 • Стоп-Земја (2021)

  image
  16-годишната интровертна Маша чувствува вистинска самодоверба само во друштво на нејзините школски другари Јана и Сенија; надвор од училницата таа размислува за...
 • Грешното образование на Камерон Пост (2018)

  image
  Навистина, Камерон излегува со момче, но таа е вљубена во девојка од својот клас. Кога е фатена како се бакнува со неа в кола, старателите преземаат драстични...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.