poster

Nijinsky

Nijinsky (1980)

Режисер: Herbert Ross

Каде да се погледне
Емисијата не е достапна во државата
рејтинг: 6.7/10

СОДРЖИНА

Set in the early 1910s at a time of passionate artistic experimentalism, and based on biographical fact, this is the story of Vaslav Nijinsky, the young and brilliant, but headstrong premier ballet dancer and aspiring choreographer of the Ballets Russes. The company is managed by the famous Sergei Diaghilev, a controlling and fiercely possessive impresario. The increasing tension between these powerful egos, exacerbated by homosexual desire and jealousy, becomes triangular when the young ballerina Romola de Pulsky determinedly attempts to draw the increasingly mentally unstable Nijinsky away from Diaghilev.

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Сѐ уште верувам (2020)

  image
  Вистинската приказна на музичката ѕвезда Џереми Камп и неговото патување меѓу љубов и загуба кое на крај ќе покаже дека секогаш има место за надеж.
 • Девојката со бисерна обетка (2003)

  image
  Филмот е снимен според истоимениот роман на Трејси Шевалие и ја раскажува приказната за настаните околу создавањето на прочуената слика на Јоханес Вермер. Делфт,...
 • Поклоник: Најдобрата приказна на Пауло Коелјо (2014)

  image
  Пауло Коелјо е еден од најуспешните писатели на сите времиња, со 165 милиони продадени примероци од неговите 30 книги. Неговите дела се преведени на 80 јазици и...
 • Дајана (2013)

  image
  Биографски филм о икони коју су обожавали милијуни и које је била најславнија жена на свијету и најомиљенија принцеза у повијести британске монархије, Диани,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.