рејтинг: 7.1/10
Оценка на корисникот: 6.86/10
(7 гласови)

СОДРЖИНА

Откако позира како модел за една слика на неговата сопруга Герда (Алиша Викандер), данскиот уметник Ејнар Вегенер (Еди Редмејн) се вљубува во својот женски идентитет и почнува да живее како жена по име Лили Елбе. Иако нивниот брак станува напнат, Герда ја поддржува Лили во нејзината потрага по себеси, на крајот правејќи ги првите операции за промена на полот во 1930-тите. Овој филм е адаптација на истоимената книга од Дејвид Ебершоф, чиј режисер е оскаровецот Том Хопер („Говорот на кралот).

Слики

Девојката од ДанскаДевојката од ДанскаДевојката од ДанскаДевојката од ДанскаДевојката од ДанскаДевојката од ДанскаДевојката од ДанскаДевојката од ДанскаДевојката од ДанскаДевојката од ДанскаДевојката од Данска

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Победити (2009)

  денес
  image
  Постоји тајни Муссолинијев живот: жена и син, Бенито Албино, који је роѓен, признат а касније и одбачен. Ова тајна носи име Ида Далсер. Када Ида упозна...
 • Сурферка на душата (2011)

  денес
  image
  Една сурферка-тинејџерка собира храброст да се врати во океанот откако губи рака во напад на ајкула. Оваа инспиративна спортска драма се заснова врз неверојатна...
 • Пеле: Раѓањето на една легенда (2016)

  денес
  image
  Во оваа инспиративна биографска драма е прикажан метеорскиот пат на Пеле од сиромашните квартови на Сао Паоло, Бразил, па сѐ до ѕвездените бини на најголемите...
 • Коњ од соништата (2020)

  денес
  image
  Вистинска приказна за Дрим Алајанс, тркачки коњ одгледуван од шанкерката Џен Вокс. Со малку пари и без искуство, Џен ги убедува соседите да ги вложат малите плати...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.