СОДРЖИНА

As war brews over in 1939 Warsaw, and while life is still running its course, the Germans are gradually making their presence felt, with Adolf Hitler secretly preparing for the invasion of Poland. Under those volatile circumstances, the couple of Jan Zabinski and Antonina Zabinska continue with their daily routine as owners of the Warsaw Zoo; however, their life's work, and the city, will turn to ashes when the Luftwaffe's horrific Stukas begin to hammer the capital. Now, with the zoo liquidated for the war effort, and many of its animals tragically perished, what was once a menagerie, will now serve as a sanctuary, where the pair of veterinarians can hide the persecuted Polish-Jewish people in plain sight. Indeed, that was the dangerous plan of the two altruists, who, regardless of the consequences, refused to wither before the Nazi menace, and sheltered three hundred Jewish men, women, and children right under the noses of the enemy. Will the world remember the zookeeper's wife?

Слики

Жена чувара зоолошког вртаЖена чувара зоолошког вртаЖена чувара зоолошког вртаЖена чувара зоолошког вртаЖена чувара зоолошког вртаЖена чувара зоолошког вртаЖена чувара зоолошког вртаЖена чувара зоолошког врта

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Недопирливи (2011)

  вторник
  image
  По една параглајдерска несреќа, богатиот аристократ Филип е врзан за својот дом. Тој го најмува Дрис како негувател. Дрис е млад маж од предградијата и неодамна...
 • Фрида (2002)

  вторник
  image
  „Фрида“ го прикажува животот на надреалистичката мексиканска сликарка Фрида Кало. Фрида станала позната како талентиран уметник со уникатна визија, живеејќи живот...
 • Џуди (2019)

  вторник
  image
  Прича прати Џуди Гарланд, која стиже у Лондон 1968. на распродату серију концерта у чувеном клубу Талк оф тхе Тоwн у којем ќе одржати и свој последњи концерт. 30...
 • Ситни прашинки (2008)

  вторник
  image
  Во студентски дом ќе се сретнат сликарот Салвадор Дали и поетот Федерико Гарсија Лорка. Набрзо ќе им се придружи и режисерот Луис Буњел. Тројцата пријатели ќе...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.