poster

Кралица

The Queen (2006)

Драма, Историски, Биографија | Обединетото Кралство, САД, Франција, Италија
Режисер: Stephen Frears
CineStar Prem. 2 | 6.3.24 | 01:35


рејтинг: 7.3/10
Оценка на корисникот: 7.4/10
(35 гласови)

Содржина

Добитничката на „Оскар“ за најдобра женска улога, Хелен Мирен носи магична изведба во „Кралица“, провокативна приказна зад една од најјавните трагедии на нашето време - ненадејната смрт на принцезата Дијана. По смртта на Дијана, повлечената и традиционална кралица Елизабета Втора (Мирен), влегува во конфликт со новиот премиер Тони Блер (Мајкл Шин), кој е модерен и е свесен за имиџот. „Кралица“ ве води во приватните одаи на кралското семејство и на британската влада нудејќи фасцинантен поглед на ранливото човечко суштество во нејзиниот најмрачен час, додека нацијата која тагува по својата народна принцеза чека да види што ќе сторат водачите.

Слики

КралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралицаКралица

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Професорот и лудакот (2019)

  image
  Професор Џејмс Мари започнува акција за собирање на зборови за првото издание на Оксфордскиот англиски јазик во средината на 19. век. На неговата адреса набрзо...
 • Телохранителот на Линколн (2013)

  image
  Вистинска приказна за Абрахам Линколн и неговиот телохранител, американскиот маршал Ворд Хил Лемон.
 • Вицториа & Абдул (2017)

  image
  Невероватна истинита прича о неочекиваном пријатељству у позним годинама владавине краљице Викторије. Кад Абдул Карим, млади службеник, допутује из Индије да би...
 • Добра ноќ и среќно (2005)

  image
  За да ги известат гледачите за фактите Едвард Мароу и неговите колеги ќе ги истражуваат лагите и паничната тактика која во педесеттите ја подготвува американскиот...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.