СОДРЖИНА

Пу Ји како тригодишно момче е прогласен за кинески цар. Детството го поминал опкружен со слуги, но кога републиканците го исфрлаат од палатата, младоста ја поминува како плејбој на западот, а во Втората светска војна станува марионета во рацете на јапонските освојувачи. Со доаѓањето на комунистите на власт, Пу Ји поминува десет години во затвор, а по излегувањето на слобода станува граѓанин на Кина, како и сите околу него, и за првпат е слободен. Филмот е направен според вистинитата приказна за последниот владетел на династијата Јуан и е добитник на 9 Оскари.

Слики

Последниот царПоследниот царПоследниот царПоследниот царПоследниот царПоследниот царПоследниот цар

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Јуда и црниот месија (2021)

  image
  Кодошот на ФБИ Вилијам О’Нил се инфилтрира на забавата на „Блек Пантер“ во Илиноис и го следи нивниот харизматичен водач, Фред Хемптон. Крадецот О’Нил наоѓа...
 • Првиот човек на месечината (2018)

  image
  Интимна приказна раскажана од перспективата на Армстронг, споед книгата на Џејмс Р. Хансен told from Armstrong’s perspective, based on the book by James R....
 • Кралица (2006)

  image
  Добитничката на „Оскар“ за најдобра женска улога, Хелен Мирен носи магична изведба во „Кралица“, провокативна приказна зад една од најјавните трагедии на нашето...
 • Електрични живот Луја Вејна (2021)

  image
  Изванредна истинита прича о ексцентричном британском уметнику Луја Вејну, чије су разигране, понекад чак и психолошке слике помогле да се заувек промени...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.