poster

Приватни живот Хенрика ВИИИ.

The Private Life of Henry VIII. (1933)

комедија, драма, историски, романса | Обединетото Кралство
Режисер: Alexander Korda

Каде да се погледне
Емисијата не е достапна во државата
Оценка на корисникот: 8/10
(176 гласови)

СОДРЖИНА

Прича о животу и владавини Хенрyја ВИИИ почиње након погубљења његове друге супруге Анне Болеyн, када се он жени са Јане Сеyмоур, која умире при пороѓају 18 месеци касније. Затим се жени за немачку принцезу Анне Цлевес која се намерно труди бити изразито непривлачна како би се Хенрy од ње развео. Након тог развода жени се са прекрасном и амбициозном Ладy Катхерине Хоwард која се никад није препуштала љубави све до сада када се одлучила препустити љубавнику и због тога је погубљена. Веќ слаб и стар, Хенрy тражи утеху у последњем браку са Цатхерине Парр.

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Амонит (2020)

  image
  Во Англија во 1840-тите, познатиот но потценет ловец на фосили Мери Анинг (Кејт Винслет) работи сама на грубото крајбрежје на југот. Деновите на славните...
 • Вљубениот Шекспир (1998)

  image
  Младиот Шекспир, кој нема идеи ни пари, ја сретнува идеалната жена која го инспирира да напише една од своите најпознати претстави.
 • Другата сестра Болин (2008)

  image
  Атмосферска историска драма која ја следи жестокиот натпревар меѓу сестрите Мери (Скарлет Јохансен) и Ен Болин (Натали Портман) за наклонетоста на кралот Хенри...
 • Ајфел (2021)

  image
  Романтична драма што ја фикционализира приказната за Густав Ајфел (Ромен Дурис), инженерот кој наоѓа инспирација да ја изгради кулата што го носи неговото име...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.