рејтинг: 8.6/10
Оценка на корисникот: 9.52/10
(79 гласови)

СОДРЖИНА

Италијанскиот Евреин Гвидо со семејството се одведени во концентрационен логор за време на Втората светска војна. Тој се обидува да го заштити синот од ужасите превртувајќи ја ситуацијата во игра, велејќи му дека победникот ќе освои тенк...
Гвидо (Роберто Бенињи) е шармантен, зборлест келнер, Евреин чија силна фантазија и отворен дух му помагаат да ја освои убавата учителка. Парот се зема и има мало синче, но наскоро нивниот идиличен свет е загрозен до нацистичките војници кои го одведуваат семејството во концентрационен логор. Гвидо мора повторно да ја користи својата фантазија – овој пат за да го трансформира трагичното окружување на син му во магична волшебна земја.

Слики

Животот е убавParamountParamountParamountParamountParamountЖивотот е убавЖивотот е убавЖивотот е убавЖивотот е убавЖивотот е убавЖивотот е убавЖивотот е убав

Прегледи


Прегледано од hymie
понеделник, 24 јануари 2022 23:29
That greatness of human spirit is at the heart of this Italian comedy that won the Grand Jury Prize at the 1998 Cannes Film Festival and three Academy Awards, including Best Foreign Language Film and Best Actor in a Leading Role. Actor/Director Roberto Benigni shows how humour is a rich spiritual resource that enables us to cope with the unexpected and to smile through the unbearable.

Guido (Roberto Benigni) falls in love with Dora (Nicoletta Braschi) the moment he meets her in a small... (повеќе)
Ми се допаѓа прегледот
0 коментари

ПРЕПОРАКИ
 • Све остало (2003)

  сабота
  image
  Романтична комедија о љубавним мукама младога њујоршког писца представља коначно признање мајстора префињене интелектуалне комике Вудија Алена (Ани Хол, Менхетен)...
 • Како се пишува љубов (2014)

  сабота
  image
  Сценарист награден со Оскар, но без работа, ќе биде принуден да прифати работа како професор на факултет. Иако прво ја мрази својата работа, нештата ќе тргнат на...
 • Правилата не важат (2016)

  сабота
  image
  Надежната млада актерка (Лили Колинс) и нејзиниот амбициозен млад возач (Олдерн Еренрајх) се обидуваат да се справат со ексцентричните ставови на непредвидливиот...
 • Quality Time (2017)

  сабота
  image
  Five thirty-something men in as many separate segments struggle to grapple with the relentless absurdity of their respective existences.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.