рејтинг: 8.6/10
Оценка на корисникот: 9.5/10
(89 гласови)

СОДРЖИНА

Италијанскиот Евреин Гвидо со семејството се одведени во концентрационен логор за време на Втората светска војна. Тој се обидува да го заштити синот од ужасите превртувајќи ја ситуацијата во игра, велејќи му дека победникот ќе освои тенк...
Гвидо (Роберто Бенињи) е шармантен, зборлест келнер, Евреин чија силна фантазија и отворен дух му помагаат да ја освои убавата учителка. Парот се зема и има мало синче, но наскоро нивниот идиличен свет е загрозен до нацистичките војници кои го одведуваат семејството во концентрационен логор. Гвидо мора повторно да ја користи својата фантазија – овој пат за да го трансформира трагичното окружување на син му во магична волшебна земја.

Слики

Животот е убавParamountParamountParamountParamountParamountЖивотот е убавЖивотот е убавЖивотот е убавЖивотот е убавЖивотот е убавЖивотот е убавЖивотот е убав

Прегледи


Прегледано од hymie
понеделник, 24 јануари 2022 23:29
That greatness of human spirit is at the heart of this Italian comedy that won the Grand Jury Prize at the 1998 Cannes Film Festival and three Academy Awards, including Best Foreign Language Film and Best Actor in a Leading Role. Actor/Director Roberto Benigni shows how humour is a rich spiritual resource that enables us to cope with the unexpected and to smile through the unbearable.

Guido (Roberto Benigni) falls in love with Dora (Nicoletta Braschi) the moment he meets her in a small... (повеќе)
Ми се допаѓа прегледот
0 коментари

ПРЕПОРАКИ
 • Малена (2000)

  image
  Во едно мирно италијанско село, најубавата жена во селото, Малена, станува предмет на злонамерни озборувања кај селаните и нивните љубоморни сопруги. Но, само...
 • Сакам-Не сакам (2004)

  image
  Работата на планерот на свадби, Лорен Кренделс, е да направи чува на венчавките на другите луѓе. За жал, во својот приватен живот има големи препреки. Како се...
 • Заглавени во љубоив (2012)

  image
  Дејството го следи писателот Вилијам, којшто не може да ја преболи поранешната сопруга. Поради тоа, тој веќе 3 години не пишува. Има повремени средби со Триша,...
 • Собарката и сенаторот (2002)

  image
  Познат политичар се вљубува во собарка од њујоршки хотел мислејќи дека е богата и славна.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.