СОДРЖИНА

Спектакуларну причу о животу Атиле, једном од највеќих освајача у историји, дочарао је Џерад Батлер којем је ово била једна од првих холивудских улога. Брилијантан војни стратег, у петом веку је на колена бацио готово све западне цивилизације. Цели свет му је био надохват руке, а његова мисао којом се водио је једноставна: Или се покори и преживи или се одупри и умри. Људи су га следили, жене обожавале, а Рим је дрхтао пред њим. За време ослабљеног Римског царства под слабашним римским царем Валентијаном ујединио је и повео Хуне у незаустављиви поход.

Слики

Атила ХунскиАтила ХунскиАтила ХунскиАтила ХунскиАтила ХунскиАтила ХунскиАтила ХунскиАтила Хунски

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Небото и Земјата (1993)

  image
  „Небото и Земјата“ ја следи вистинската приказна за девојка од село во Виетнам кој страда за време и после Виетнамската војна. Таа се среќава со американскиот...
 • Другата сестра Болин (2008)

  image
  Атмосферска историска драма која ја следи жестокиот натпревар меѓу сестрите Мери (Скарлет Јохансен) и Ен Болин (Натали Портман) за наклонетоста на кралот Хенри...
 • Операција Хромит (2016)

  image
  „Операција Хромит" е инспириран од вистински настани и ја следи битката кај Инчон, кога силите на ОН организираа ненадеен напад врз север.
 • Линколн (2012)

  image
  Стивен Спилберг го режира актерскиот настап на двократниот добитник на „Оскар, Даниел Деј-Луис, во филмот „Линколн, кој претставува расветлувачка драма што се...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.