poster

Самотната страст на Џудит Херн

The Lonely Passion of Judith Hearne (1987)

Драма, Pоманса | Обединетото Кралство
Режисер: Jack Clayton

рејтинг: 7.1/10
Оценка на корисникот: 8.7/10
(3 гласови)

СОДРЖИНА

Старата мома Џудит е учителка по пијано во Даблин од 1950-те. Џудит е осамена и плашлива и си дозволува да копнее по нејзиниот нов сосед, поранешен хотелски вратар кој се враќа дома по многу години живот во Њујорк...
Џудит Херн (Меги Смит за настапот ја доби наградата на БАФТА) е плашлива средовечна учителка по пијано, која живее во Даблин од 1950-те и има многу мала самодоверба. Таа е стара мома која копнее за повеќе во својот мал свет. Таа се вљубува во нејзиниот нов сосед, Џејмс Меден (Боб Хоскинс). Меден е поранешен њујоршки вратар во хотели и има матно минато, а почнува да ѝ се додворува на Џудит во обид да ги врати радоста и исполнетоста во нејзиниот живот. Но, кога се развива нивното невино пријателство, сенката на предавството фрла сомнеж помеѓу нив кога таа почнува да се сомнева дека тој е повеќе заинтересиран за нејзините пари отколку за нејзиното срце.

Слики

Самотната страст на Џудит ХернСамотната страст на Џудит ХернСамотната страст на Џудит ХернСамотната страст на Џудит ХернСамотната страст на Џудит ХернСамотната страст на Џудит Херн

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Заједно, то је све (2007)

  image
  Camille (Audrey Tautou) works evenings as an office cleaning woman, and makes graceful drawings in her free time, living in the attic of a Parisian apartment...
 • Волис и Едвард (2005)

  image
  Годината е 1936. На англискиот престол е Едвард 3 (С. Ц. Мур). Тој се вљубува во Волис Симпсон (Џ. Ричардсон), Американка која зад себе има два пропаднати брака....
 • Бреза (1967)

  image
  Јаница је необично профињена, али и болешљива сеоска девојка, односно жена, која умре убрзо након пороѓаја, не дочекавши љубавне топлине од груба мужа Марка...
 • Госпоѓица Џули (2014)

  image
  Радња драме Госпоѓица Џули описује жестоку борбу измеѓу мушкарца и жене, борбу за моќи и доминацијом кроз окрутну и компулзивну игру завоѓења и одбијања. Сеоска...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.