poster

Волис и Едвард

Wallis & Edward (2005)

драма, романса | Обединетото Кралство
Режисер: David Moore

Оценка на корисникот: 7.1/10
(193 гласови)

СОДРЖИНА

Годината е 1936. На англискиот престол е Едвард 3 (С. Ц. Мур). Тој се вљубува во Волис Симпсон (Џ. Ричардсон), Американка која зад себе има два пропаднати брака. За да се ожени со неа, одлучува да абдицира. Ова е вистинска приказна која предизвикала скандал во дел од светот.

Слики

Волис и ЕдвардВолис и ЕдвардВолис и ЕдвардВолис и Едвард

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Меќава (1977)

  image
  Јоле је резигнирани повратник из Америке, којем се свијет срушио након несретне погибије сина. Кќер Машу заручио је за Ивана, сина сусједа Марка, који је с оцем...
 • Среќа (2021)

  image
  Саша работи во берлинскиот бордел „Кралици“ веќе со години. Марија е новата девојка, таа е независна, бунтовна и чудна. Саша веднаш е привлечена кон оваа...
 • За среќу је потребно троје (1985)

  image
  Остварење Рајка Грлиќа из 1985. године, у коме главне улоге тумаче Мики Манојловиќ и Мира Фурлан. Филм прати човека који из очаја покуша да опљачка банку...
 • Чоколада (2000)

  image
  Во 1959 година таинствената Виен (Жулиет Бинош) се преселува со нејзината мала ќерка во еден мирен, старомоден француски град каде што отвора продавница за...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.