poster

Небо се отворило

Heavens Fall (2006)

Режисер: Terry Green

Каде да се погледне
Емисијата не е достапна во државата
рејтинг: 6.6/10
Оценка на корисникот: 8.25/10
(8 гласови)

СОДРЖИНА

Трагична истинита прича која је почела у пролеќе 1931. године када су деветорицу црнопутих мушкараца скинули са теретног воза у Алабами и оптужили за силовање две младе белкиње. Деветорица младиќа су врло брзо осуѓена на смрт на електричној столици. Вести о њиховим пресудама брзо су се прошириле па је уследила жалба Врховном суду САД-а. Њујоршки адвокат Сем Леибовиц отпутовао је у Алабаму 1933. године, у време расне сегрегације, да брани деветорицу младиќа чиме је покренуо правну битку која је у коначници променила животе свих учесника, али и целог америчког правног система.

Слики

Небо се отворило

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Дечија прича (2004)

  image
  Италијански филм које се фокусира на живот једанастогодишњака који одраста у Напуљу, окружен криминалом и сиромаштвом. "Прича о деци" је фокусирана на живот...
 • Лошо воспитување (2004)

  image
  Едно училиште крие мрачни тајни за еден наставник и две момчиња...Какви се лаги се подготвени луѓето да си кажат себеси и на другите за да ги остварат своите...
 • Ден на знамето (2021)

  image
  Шон Пен е режисер и глуми заедно со својата ќерка Дилан Пен во овој интимен семеен портрет за млада жена која се бори да ги помири своите сеќавања за својот сакан...
 • Мерка на одмаздата (2009)

  image
  Колин е скршен поради веста за неверството на неговата сопруга, а неговите пријатели решаваат да му помогнат. Тие го киднапираат младиот љубовник и го држат во...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.