poster

Дивљи анѓели

Divlji anđeli (1969)

криминалистички, драма | Југославија
Режисер: Fadil Hadžić

Оценка на корисникот: 7.8/10
(224 гласови)

СОДРЖИНА

"Дивљи анѓели" је југословенски играни филм снимљен 1969. у режији Фадила Хаџиќа. По жанру је мешавина драме и криминалистичког филма, а радња приказује како група малолетних делинквената, меѓу којима се налази и једна девојка, изврши пљачку и са тако стеченим новцем оде на летовање. Дивљи анѓели, направљени у јеку сексуалне револуције која тада није заобилазила ни југословенску кинематографију,садржавала је сцене у којима лик девојке коју тумачи Неда Арнериќ води љубав са момком, али и хумористичку сцену у којој Младен Црнобрња, желеќи да пред знатижељним суседима прикрије звук разбијања приликом пљачке, изиграва жену у љубавној екстази.

Слики

Дивљи анѓели

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Аџии (2021)

  image
  Паулиус е симпатичен средовечен расипник прогонуван од сеќавањата за неговиот мртов брат Матеус, кој бил убиен пред четири години, што го довело во лоша состојба...
 • Булевар Лондон (2010)

  image
  По отслужувањето на затворската казна, Мичел (Колин Фарел), има намера да води чесен живот, па наскоро се вработува како телохранител на ѕвездата Шарлот (Кира...
 • Утврдување на смртта (2002)

  image
  Како би побегнал од големите коцкарски долгови, одбивниот Рис Вилијамс одлучува да ја смисли сопствената смрт, со помош на долгогодишната сопатничка, сопругата...
 • Куќата Гучи (2021)

  image
  Кога Патриција Реџијани, аутсајдер со скромно потекло, се мажи со член од семејството Гучи, нејзината амбиција почнува да го разоткрива семејното наследство и...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.