poster

Фарго

Fargo (1996)

Трилер, Криминал, Драма, Mистерија | САД, Обединетото Кралство
Режисер: Joel Coen, Ethan Coen

рејтинг: 8.1/10
Оценка на корисникот: 8.5/10
(81 глас)

Содржина

Продавачот на коли Џери, длабоко во долгови, планира да најми некој да ја киднапира жена му за да бара откуп од нејзиниот богат татко. Но сето тоа не оди според планот и лошо организираниот план за киднапирање станува смртно сериозен.
Еден полицаец и двајца невини луѓе се најдени ладнокрвно убиени на автопатот во снежната Северна Дакота. Тоа ја води бремената полицајка Марге Гундерсон на истрага што открива конспирација на алчност и неспособност. Сопругот од Минеаполис, татко и продавач на коли Џери Лундегард, кој долго е малтретиран од неговиот богат шеф и татко на неговата сопруга, разработува елаборирана шема за киднапирање на неговата сопруга и милионски откуп за да си ги отплати големите коцкарски долгови. Сепак, сè што може да тргне на лошо, тргнува на лошо. Едноставниот и добродушен карактер на полицајката Гундерсон во себе содржи бистар ум и многу силен морален компас. Таа многу лесно ги согледува слабо извршените и лошо скриените настани сторени од некомпетентните, но сепак многу опасни киднапери.

Слики

ФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФаргоФарго

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Панична соба (2002)

  image
  Трилер со Џоди Фостер во улогата на мајка заробена во мала соба во својот њујоршки дом со малата ќерка додека тројца натрапници брутално го напаѓаат нивниот дом.
 • Поверење (2010)

  image
  Породица из предграѓа је растрзана након што 14-годишња Ени (Лиана Либерато) свог првог дечка упозна преко интернета. Након пар месеци комуницирања преко "онлине...
 • Кога јагнињата ќе стивнат (1991)

  image
  Приправничка во ФБИ е назначена од нејзиниот претпоставен да го интервјуира затворениот психопат Ханибал “Канибал“ Лектор, со надеж дека тој може да помогне да се...
 • Ти си на потег (2017)

  image
  Успешен њујоршки бизнисмен е на видео повик со сопругата и детето кои се во посета на нејзиното семејство во Мексико, кога одненадеж станува сведок на брутален...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.