рејтинг: 7.5/10
Оценка на корисникот: 7.61/10
(28 гласови)

СОДРЖИНА

Осуденикот на смрт Метју Понселет (Шон Пен) се доближува до датумот за егзекуција и ја повикува милосрдната сестра Хелен Прежан (Сузан Сарандон) да му помогне со последниот апел, тврдејќи дека е невин за убиството на еден млад пар.
Сестрата Хелен Прежан е калуѓерка и учителка која живее во рурална Луизијана. Еден ден, таа добива писмо од Метју Понселет, кој наскоро треба да биде егзекутиран за убиство на еден млад пар. Откако се запознава со Метју, сестра Хелен прифаќа да му биде духовен советник и се обидува да направи сè што може да за ја сопре егзекуцијата. Сепак, тврдењата за невиност на Метју изгледаат несигурни и јасно е дека тој е дрзок, аморален расист. Кога станува јасно дека казната врз Метју ќе биде извршена, сестра Хелен му нуди секаква утеха, но исто така се обидува да го води кон отворено признавање за размерот на своите злосторства и за прифаќање на светото проштевање. Сузан Сарандон беше добитничка на “Оскар“ за својот настап како сестра Прежан, а Шон Пен беше номиниран за наградата за најдобар актер како Метју.

Слики

Одот на мртвиот човекОдот на мртвиот човекОдот на мртвиот човекОдот на мртвиот човекОдот на мртвиот човекОдот на мртвиот човекОдот на мртвиот човекОдот на мртвиот човекОдот на мртвиот човек

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Мистерии од крстозборот 5 (2021)

  вторник
  image
  Тес е поканета да учествува во популарен ТВ квиз, но кога водителот неочекувано е убиен, таа и детективот Логан О’Конор се обидуваат да откријат кој стои зад сето...
 • Праведно убиство (2008)

  вторник
  image
  Турк (Роберт де Ниро) и Рустер (Ал Пачино) се двајца искусни детективи на њујоршката полиција и долгогодишни партнери, кои бараат сериски убиец. Серискиот убиец...
 • Кралство на животните (2010)

  вторник
  image
  Осамениот Џошуа Џ. Коди е повлечен 17-годишник, којшто еден ден ќе ја најде мајка му мртва како последица од предозирање со дрога. Од својата баба Џанин ќе побара...
 • Буди моје очи (2021)

  вторник
  image
  Софи, млада слепа жена, чува вилу у самоќи, и нападну је лопови који траже скривени сеф. Да би се одбранила, она има нову апликацију под називом 'Буди моје очи'....
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.