рејтинг: 6.7/10
Оценка на корисникот: 8.8/10
(33 гласови)

Содржина

Англиската учителка Ана Леоновенс направила нешто што жените од викторијанската ера едноставно не го правеле. Младата вдовица отпатувала илјадници километри со својот син, во земја која во голема мера била непозната во западниот свет. Таа пристигнала во Сијам барајќи авантура. Нема враќање од тоа што ја чека во овој чуден нов свет. Ана добива работа како учителка на 58-те деца на кралот. Таа знае многу малку за кралот Монгкут, освен фактот дека неговиот народ него го смета за бог. Таа во себе има создадено цивилизациска предрасуда за кралот, сметајќи го за нецивилизиран. Но наскоро сфаќа дека и кралот има слични погледни за Западот. Со текот на времето, Ана и кралот почнуваат да се поврзуваат. Ана открива дека Монгкут е вистински визионер кој го предводи Сијам да стане земја од современиот свет. Кралот признава дека Ана ги просветлила не само него и неговото семејство туку и самиот Сијам.

Слики

Ана и кралотАна и кралотАна и кралотАна и кралотАна и кралотАна и кралотАна и кралотАна и кралотАна и кралотАна и кралотАна и кралотАна и кралот

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Ајфел (2021)

  image
  Романтична драма што ја фикционализира приказната за Густав Ајфел (Ромен Дурис), инженерот кој наоѓа инспирација да ја изгради кулата што го носи неговото име...
 • Студена војна (2018)

  image
  Филмот СТУДЕНА ВОЈНА зборува за страствена љубовна приказна меѓу двајца љубовници од различна потекло и темперамент кои отпрвин изгледаат неспојливо, но судбината...
 • Младата Викторија (2009)

  image
  Еден месец по својот 18 роденден, принцезата Викторија го наследува тронот по смртта на нејзиниот чичко, кралот Вилијам IV. Таа немала среќно детство и била...
 • Пад Италије (1981)

  image
  Пад Италије покреќе војске, доводи до панике, окршаја, суровости, освета. У острвском месту све то оставља дубоке трагове. Командант партизанског одреда, тип...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.