„Госпоѓа Америка“ раскажува вистинска приказна за движењето за потпишување на Амандманот за еднакви права и за неочекуваниот судир воден од Филис Шлафли, убавица која станала конзервативен крстоносец, а ја игра оскаровката Кејт Бланшет.
„Госпоѓа Америка“ раскажува вистинска приказна за движењето за потпишување на Амандманот за еднакви права и за неочекуваниот судир воден од Филис Шлафли, убавица која станала конзервативен крстоносец, а која ја игра двојната оскаровка Кејт Бланшет. Низ очите на жените од тој период – Шлафли и феминистките од вториот бран, Гоорија Стајнем, Бети Фридан, Ширли Чисхолм, Бела Абцуг и Џил Рукелсхаус – серијата истражува како едно од најтешките боишта во културните војни во 1970-тите помогнало да се воздигне Моралното мнозинство и засекогаш го сменило политичкиот пејзаж.

Се прикажува на каналите:

HBO2  

Беше на каналите:

HBO3  HBO  

Следна епизода:

Утре
11:40
Госпоѓа Америка 1, Еп. 4
вторник
11:45
Госпоѓа Америка 1, Еп. 5
среда
11:50
Госпоѓа Америка 1, Еп. 6
четврток
11:35
Госпоѓа Америка 1, Еп. 7
1.10.21
11:35
Госпоѓа Америка 1, Еп. 8
4.10.21
11:00
Госпоѓа Америка 1, Еп. 9
ПРЕПОРАКИ
 • Лекари во Чикаго (2015)

  денес
  image
  Прича прати свакодневни хаос у најпрометнијој болници и храбар тим доктора. Обраѓиваќе јединствене случајеве у вечито ужурбаном ургентом центру а правиќе им...
 • Добри доктор (2017)

  денес
  image
  Серија 'Гоод Доцтор' америчка је медицинска драма чија се радња темељи на истоименој награѓиваној јужнокорејској серији. Главни лик је млади кирург Схаун Мурпхy,...
 • Љубав у оковима (2019)

  денес
  image
  Katerina Verbitskaya was raised as a noble lady with her godmother Anna Chervinskaya but for the whole world she was only the property of Peter Chervinsky. She...
 • Вовед во анатомија (2005)

  денес
  image
  'Увод' је други најгледанији програм у Америци, одмах иза овогодишњег Супербоwла који је био најгледаније финале америчког ногомета посљедњег десетљеќа. Серија је...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.