„Мала секира“ раскажува за карипската заедница во Лондон од доцните 1960-ти па до средината на 1980-тите. Насловот е изведен од јамајканска поговорка која е позната низ Карибите: “ако си ти големо дрво, ние сме мала секира“.
Создадена и режирана од “Оскаровецот“ Стив Меквин (12 години ропство), антологиската серија „Мала секира“ раскажува лични приказни за карипската заедница во Лондон од доцните 1960-ти па до средината на 1980-тите. Насловот е изведен од јамајканска поговорка која е позната низ Карибите: “ако ти си големо дрво, ние сме мала секира“. „Мала секира“ исто така е наслов на песната на Боб Марли од албумот “Бурнинг“ на “Вејлерс“ издаден во 1973 г. Тоа значи дека маргинални или мали гласови на несогласување можат успешно да предизвикаат доста помоќни гласови. Стив Меквин вели: “Чувствував дека овие приказни треба да се споделат. Сакав одново да ги доживеам, да ги проценам и да ги истражам патувањата на коишто биле моите родители и генерациите од Карибите за да можам јас денес тука да постојам и да се нарекувам црн Британец.

Беше на каналите:

BBC First  HBO3  HBO  

ПРЕПОРАКИ
 • Коло среќе (2021)

  денес
  image
  Како се мења човек, а како његово окружење када се обогати преко ноќи? Прича која никога неќе оставити равнодушним “Коло среќе” коначно ќе се завртети 6....
 • БРУСКО (2013)

  денес
  image
  По повод нејзиниот неодамнешен брак со Сифис (Апостолис Тоцикас), Мелина (Елени Ваитсу) доаѓа да помине време во Атина со нејзините пријатели од Крит. Еден млад...
 • Тајните на младите благороднички (2010)

  денес
  image
  Радња је смештена у доба Ане Карењине, у 1877. годину када је руска империја била у рату са Турском. У центру збивања налазе се ученице плаве крви, надалеко...
 • Горка земја (2018)

  денес
  image
  "Горка земља“ је прича о легендарној љубави која почиње у Истанбулу током 1970-их и наставља се у плодним земљама Цукурове у јужној Турској кроз кушње зла,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.