СОДРЖИНА

Биографски филм за психологот Стенли Милграм кој осмислил експеримент што би покажал колку се подготвени обичните луѓе да им нанесуваат болка на другите под влијание на наредбите од авторитети. Резултатите покажале дека голем број од испитаниците е подготвен послушно да ги извршува наредбите на авторитетите во лабораториски мантили, дури и во случај да можат некого да усмртат. Поентата на експериментот била обид да се објасни Холокаустот, но кога весниците ги објавуваат резултатите од истражувањето, Милграм е обвинет за манипулација и измама. Иако на Харвард спроведува нови експерименти, животот му е обележан со експериментот за послушноста, а неговото реноме паѓа толку ниско што наскоро никој не му верува кога меѓу првите на универзитетот слушнал дека Кенеди е убиен. Наскоро добива работа во Њујорк и почнува на целиот град да гледа како на лабораторија, па за брзо време се враќа на темата послушност.

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Во љубов и војна (1996)

  вторник
  image
  Дирљив и искрен, филм У љубави и рату обавезно је филмско штиво за све љубитеље Ернеста Хемингвеја, али свакако и за било кога ко ужива у добром делу седме...
 • Колет (2018)

  вторник
  image
  Истинита прича о Сидони-Габриел Колет која се након удаје за успешног париског писца Виллија сели из своје куц́е у руралном делу Француске у урбани и уметнички...
 • Американски гангстер (2007)

  вторник
  image
  Неговата истрага главно е сконцентрирана на огромната хероинска империја изградена од црномурест дилер на дрога (Дензел Вашингтон) кој увезува огромни количества...
 • Најбрзиот Индијанец на светот (2005)

  вторник
  image
  Ова допадљива комедија са елементима драме заснована је на истинитој причи о човеку који никада није одустао од свог сна да веома брзо постигне велике ствари у...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.