СОДРЖИНА

In 1936, Stefan Zweig, the illustrious author of " 24 Hours of a Woman's Life" and "Letter from an Unknown Woman", leaves Austria for South America. Being Jewish and hating the inhumanity that prevails in Germany while threatening his native country, he has decided to escape the specter of Nazism. Brazil is his chosen country. He is immediately hailed at Rio de Janeiro's Jockey Club by the local jet set. But whereas expect him to take sides and to make a statement against Hitler and his clique, Zweig refuses to renounce his humanity and to indulge in over-simplification: he just cannot condemn Germany and its people. On the other hand, the great writer literally falls in love with Brazil and undertakes the writing of a new book about the country. Accompanied by Lotte, his second wife he explores different regions, including the most remote ones...

Слики

Vor der MorgenröteVor der Morgenröte

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Господин Најс (2010)

  среда
  image
  Филмот ја следи животната приказна на елитен британски шверцер на дрога - Хауард Маркс познат како Господин Најс. Тој е туристички агент, промотор на рок...
 • Вистинска приказна (2015)

  среда
  image
  Овој прихолошки трилер, врз основа на вистинити настани, ја раскажува приказната за еден посрамен новинар (Џона Хил) кој е вовлечен во игра на мачка и глушец со...
 • Затворскиот експеримент на Стенфорд (2015)

  среда
  image
  Што се случува кога една факултетска студија по психологија оди во погрешна насока? Во овој напнат психолошки трилер врз основа на вистинита приказна, Били Крудуп...
 • Сид и Ненси (1986)

  четврток
  image
  Биографски филм о Сид Вишоусу, басисти британског пунк бенда Сеx Пистолс, и његовој девојци Ненси Спунген. После распада Сеx Пистолса, а после судбоносне турнеје...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.