ФИЛМОВИ Страница 1

 • Дрвото на животот: Нападот на синагогата во Питсбург

  петок

  2.12.22

  23:20

  Дрвото на животот: Нападот на синагогата во Питсбург

  A TREE OF LIFE: PITTSBURGH SYNAGOGUE ATTACK (2022)

  На 27. октомври, 2018., белец расист влегува во синагога во Питсбург и убива единаесетмина членови. Овој шокантен ХБО документарец ја обелоденува кризата основана на омраза којашто ѝ се заканува на нашата колективна...

 • Кажи eј, Вили Мејс!

  сабота

  3.12.22

  00:40

  Кажи eј, Вили Мејс!

  SAY HEY, WILLIE MAYS! (2022)

  Режисерот Нелсон Џорџ го истражува животот на бејзбол легендата Вили Мејс, познат како најдобриот жив играч во спортот. Следејќи го неговото детство од сегрегираната Алабама и неговото време со Бирмингем Блек Баронс...

 • Ѕверот во нас

  сабота

  3.12.22

  02:10

  Ѕверот во нас

  Love the Beast (2009)

  Познатиот холивудски актер Ерик Бана ја испитува сопствената фиксација со автомобилите и во овој интересен документарен филм бележи обиди да се натпреварува во предизвикувачката и опасна трка на Тарга Тасманија. Но,...

 • Кипчоги: Последното достигнување

  сабота

  3.12.22

  04:30

  Кипчоги: Последното достигнување

  Kipchoge: The Last Milestone (2021)

  Во извршна продукција на Ридли Скот и Кевин Мекдоналд, овој филм го прикажува легендарниот маратонец и светски рекордер Елиуд Кипчог додека се подтовува да го освои еден од последните подвизи во спортската историја:...

 • Битка за Дубровник

  сабота

  3.12.22

  13:09

  Битка за Дубровник

  Bitka za Dubrovnik

  Дубровник, један од најљепших драгуља у круни свјетских љепота, кроз своју богату повијест биљежи низ радосних догаѓаја, као и оних трагичних који су оставили дубоке ожиљке. Као свјетска туристичка дестинација, осим...

 • Битка за Дубровник

  недела

  4.12.22

  03:38

  Битка за Дубровник

  Bitka za Dubrovnik

  Дубровник, један од најљепших драгуља у круни свјетских љепота, кроз своју богату повијест биљежи низ радосних догаѓаја, као и оних трагичних који су оставили дубоке ожиљке. Као свјетска туристичка дестинација, осим...

 • Цатерина из Хабјановаца

  недела

  4.12.22

  11:06

  Цатерина из Хабјановаца

  Caterina iz Habjanovaca (2018)

  Знало се веќ догаѓати да нетко тко је потпуни странац заволи Хрватску, доѓе у њу живјети и активно се укључи у чување њезине баштине. То се догодило и Цатерини Новоселиќ, роѓеној Сардинки, која је, живеќи у...

 • Цатерина из Хабјановаца

  понеделник

  5.12.22

  03:06

  Цатерина из Хабјановаца

  Caterina iz Habjanovaca (2018)

  Знало се веќ догаѓати да нетко тко је потпуни странац заволи Хрватску, доѓе у њу живјети и активно се укључи у чување њезине баштине. То се догодило и Цатерини Новоселиќ, роѓеној Сардинки, која је, живеќи у...

 • Докажано Џонатан

  понеделник

  5.12.22

  15:45

  Докажано Џонатан

  Certifiably Jonathan (2007)

  Џонатан Винтерс, стрип-икона и талентиран уметник, сонува неговите слики да се најдат во Музејот за современа уметност во Њујорк. Познат критичар на уметноста смета дека Џонатан е „новото што недостига меѓу Миро и...

 • Темниот коњ

  понеделник

  5.12.22

  20:00

  Темниот коњ

  Dark Horse (2015)

  Инспиративната вистинита приказна почнува во едно мало рударско место во Велс, каде што локалната келнерка одлучува да одгледа врвен тркачки коњ. Заедно со својот сопруг Брајан, како и со Хауард, кој има искуство со...

 • Вистинска Насмевка

  вторник

  6.12.22

  03:35

  Вистинска Насмевка

  La sonrisa verdadera (2015)

  Приказна за патување низ празен поглед на аутистичното и слепо момче кое во тандем со својот брат преминува илјада и триста километри. Овој документарен филм не води низ недопирливиот свет на Шерз, па се до пустината,...

 • Ќе исчезнам во мракот: Бонус епизода

  вторник

  6.12.22

  05:05

  Ќе исчезнам во мракот: Бонус епизода

  I'LL BE GONE IN THE DARK BONUS EPISODE (2021)

  Критички признатата шестоделна документарна серија „Ќе исчезнам во мракот“заснована на книгата бестселер на Мишел Мекнамара, се враќа со специјална епизода. Во летото во 2020 година, бившиот полицаец Џозеф Џејмс де...

 • Човек који је украо Бенксија

  вторник

  6.12.22

  05:20

  Човек који је украо Бенксија

  The Man Who Stole Banksy (2018)

  Године 2007. Бенкси долази у Палестину да слика на зидовима града. Меѓу уметничким радовима које је Бенкси са својим тимом насликао на улицама, један се посебно истакао. Био је то Мурал израелског војника и магарца, а...

 • Ѕверот во нас

  среда

  7.12.22

  03:15

  Ѕверот во нас

  Love the Beast (2009)

  Познатиот холивудски актер Ерик Бана ја испитува сопствената фиксација со автомобилите и во овој интересен документарен филм бележи обиди да се натпреварува во предизвикувачката и опасна трка на Тарга Тасманија. Но,...

 • Човек који је украо Бенксија

  среда

  7.12.22

  05:25

  Човек који је украо Бенксија

  The Man Who Stole Banksy (2018)

  Године 2007. Бенкси долази у Палестину да слика на зидовима града. Меѓу уметничким радовима које је Бенкси са својим тимом насликао на улицама, један се посебно истакао. Био је то Мурал израелског војника и магарца, а...

Почеток « 1 2 » Крајот
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.