СОДРЖИНА

Документарец кој се фокусира на бразилскиот возач на Формула 1, Ајртон Сена, кој трипати победи на светското натпреварување во Формула 1 пред неговата смрт на 34-годишна возраст.
Низ годините, како возач во Формула 1, од 1984 година па сè до неговата прерана смрт по една деценија, филмот “Сена“ ги истражува животот и делото на тројниот светски шампион, неговите физички и духовни постигнувања на тркачката патека, неговата потрага по совршенство и митскиот статус кој го има добиено оттогаш. Филмот е направен во целосна соработка со семејството на Ајртон Сена кое даде согласност ова да биде првиот документарец за неговиот живот, а и во соработка со менаџментот на Формула 1 кој обезбеди снимки кои претходно не се видени, како и во соработка со институтот “Ајртон Сена“, добротворната фондација воспоставена по неговата смрт, која обезбедува образовни можности за милиони сиромашни деца во Бразил.

Слики

СенаСенаСенаСенаСенаСенаСена

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Џорџ Бест (2016)

  image
  Георге Бест био је својеврсна ногометна верзија Беатлеса - згодан и каризматичан младиќ из Белфаста који је својом магијом на терену освојио цијелу Велику...
 • Солеман (2015)

  image
  Sole Man offers a snap-shot into how America's playground sport became a sophisticated and increasingly soulless business. Meet Sonny Vaccaro, a true original,...
 • Куќа Штајнбренера (2010)

  image
  Редатељица Барбара Коппле, двострука добитница Осцара, камером је забиљежила повијесне тренутке, како за момчад, тако и за обитељи и њихове навијаче - од...
 • Фоур Даyс ин Оцтобер (2010)

  image
  Кад је вечер 16. листопада 2004. напокон завршила, Бамбиново проклетство и даље је дјеловало. Славна постава Yанкееја, предвоѓена Алеxом Родригуезом, Дереком...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.